Çin, büyük veri potansiyelini kullanırken risklerini kontrol altında tutuyor

China-Big-Data.jpg

Dağlık bir bölgedeki bir okul kantininin sorumlusu olan Zou Li, okulun yiyecek kaynaklarını gözden geçirmek için bir yığın kağıt ve belgeyi incelemek zorundayken, şimdi bilgisayarının faresini bir kez tıklatarak her şeyi kontrol edebiliyor.

Zou, “Artık içinde domuz, yeşilbiber, marul ve kabak gibi yiyeceklerden oluşan yemek tabakları sunabiliyoruz” diyor. “Yiyecek verilerini bir online (çevrimiçi) platforma yüklüyoruz; mevcudu incelememiz gerektiğinde bunlar kolaylıkla elde bulunuyorlar.”

Güneybatı Çin Eyaleti Guizhou’nun Tongren kenti yetkilileri tarafından kurulmuş platform, okul yemeklerinin üretiminden, teslimatından pişirilmesine kadar hazırlanma sürecinin tümünü izlemek üzere tasarlanmış olup gıda emniyetini temin ediyor.

588 gıda üreticisine ilişkin bilgiyi depo eden platformdan bölgedeki 3.070 okul ve anaokulunun 400.000 öğrencisi yararlanıyor. Çin Mühendislik Akademisi’nden (Chinese Academy of Engineering) bir öğretim üyesi olan Wu Hequan “Elimizdeki veri sayesinde gıda güvenliği ve ilaç, garanti altındadır” diyor ve internetin ve büyük veri teknolojisinin denetimin etkinliğini önemli ölçüde artırdığını ve böylece sorunlu gıda üreticilerinden hesap sorulduğunu ekliyor.

Gıda üretiminin gözden geçirilmesi, büyük veri teknolojisinin tüm potansiyelinden insanların hayatını iyileştirmek için yararlanan Çin yetkilileri ve endüstri katılımcılarının kullandıkları uygulamalardan yalnızca birisidir. Üst düzey Çin resmi görevlileri ülkenin veri analizinde güç oluşturması için hızlı çabalar gösterilmesi çağrısında bulunuyorlar. Bu; yönetişimi geliştirmek, yoksulluğu azaltmak, topluma ve halka yarar sağlamak ve küresel dijital ekonominin gelişimini ilerletmek için kullanılabilecektir.

Bu türden gayretler, Guizhou’nun başkenti Guiyang’da düzenlenen ve halen sürmekte olan büyük veri endüstri fuarında gösterimde. Sıradan ziyaretçiler, burada, teknolojinin ve endüstrinin içinde çalışanlarla bu alanda riskleri en aza indirgeyerek nasıl daha iyi ilerleneceği konusunu tartışıp en son yenilikleri öğreniyor. Peking Üniversitesi’nden bir Profesör, Gao Wen, fuarda, dijitalleşmenin es geçilmemesi gereken bir yol olduğunu ve hem ülkenin sanayileşme süreci için hem de kentlerin veya hükümet dairelerinin ve kurumlarının çoğunluğu için yararlı olduğunu söyledi.

Ayrıca Çin, yükselen tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı, başka ülkelerle gelişme fırsatlarını paylaşmaya ve büyük veri sektörünü onlarla ortaklık halinde desteklemeye istekli olduğunu ifade etti.

Bu yıl fuara 59 ülke ve bölgeden toplam 448 girişim katılıyor. Bunlar arasında, 39 “Fortune 500” firması da bulunan 150’den fazla yabancı şirket var. İtalyan veri firması Aruba’nın yöneticisi Francesco Simondi “Fuarda, Çin büyük veri sektörünün gelişmesine ilişkin ilk elden deneyimler edindik” diyor. “Yerel Çin girişimleriyle bir ortaklık oluşturmayı istiyor ve bekliyoruz.”

Çin, büyük veri endüstrisinin gelişimini teşvik etmekle birlikte, veri koruma ihlallerinin siber güvenlik açısından büyük bir risk oluşturabileceğinin ve insanların gizlilik hakkını tehlikeye sokabileceğinin de tamamen bilincindedir.

Çin Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı’nın Siber Güvenlik Dairesi Yöneticisi Zhao Zhiguo, Çin’in kullanıcı bilgilerinin korunmasını, çevrimiçi güvenlik riskleriyle uğraşarak ve çevrimiçi ürün ve hizmetlere ilişkin koşulları gözden geçirerek güçlendirdiğini söyledi.

Çin teknoloji devi Alibaba Group’un Başkan yardımcısı Du Yuejin, dijital ekonomi dünyasında veri akışının çok hızlı ve genellikle tek bir uygulama, hizmet veya organizasyonla sınırlı olmadığını belirtti. Du, “Veri güvenliği sorunu, hükümetin ve tüm sektör katılımcılarının toplu ve eşgüdümlü çabalarını gerektirir” dedi.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum