Çin borçlanma maliyetlerini düşürdü

China-economy-China-trade-news-China-currency-China-news-3.jpg

Çin Merkez Bankası (PBOC) bankalara yönelik kısa vadeli kredilere uyguladığı faizi düşürdü ve finansal sisteme 29 milyar dolar verdi.

PBOC 14 günlük ters repo faizini Çarşamba günü 5 baz puan azaltarak yüzde 2.65’e çekerek bu yolla bankacılık sistemine 150 milyar yuan sağladı. Bu araç 27 Eylül’den beri ilk kez kullanılmış oldu. Ayrıca banka, 7 günlük ters repo ile yüzde 2.5’ten (değişmedi) 50 milyar yuan verdi.

PBOC Kasım’da 2016’dan beri ilk kez orta vadeli kredilerin faizini düşürmüştü. 18 Kasım’da ise 7 günlük ter repo faizini indirdi.

Tatil öncesi nakit talebi ve bankaların yeni ihraç edilen yerel yönetim tahvillerini alması gibi faktörlerin altını çizen Guotai Junan Securities Co.’ya göre piyasalar, Yeni Ay Yılı öncesinde Ocak’ta 2.8 trilyon yuanlık likidite darlığına hazırlanıyor.

Ancak Pekin’in TÜFE yedi yılın zirvesindeyken enflasyonda yükseliş riskini istememesi nedeniyle hiçbir analist büyük bir net likidite enjeksiyonu beklemiyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Tommy Xie, “PBOC ters repoya devam eder ve mevsimsel talebi karşılamak için esas olarak 14 günlüğü kullandı. Banka, yıl sonu volatilitesini kontrol altında tutmak için esnek kalacaktır. Yine de Ocak muhtemelen daha önemli. Çünkü tahvil arzı endişeleri nedeniyle likidite boşluğu daha büyük olacak gibi görünüyor.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum