“Çin, birleşmelidir ve eninde sonunda birleşecektir”

20190724210046421_82200.jpg

Çin’in bugün yayımladığı savunma konulu beyaz kitapta, Taiwan sorununun çözülmesi ve birleşme konusunun Çin ulusunun temel çıkarlarından biri olduğuna dikkat çekilerek, “Çin birleşmelidir ve eninde sonunda birleşecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Beyaz kitap adı verilen belgede, Çin’in “barışçı birleşme ve Bir Ülke, İki Sistem” ilkelerinde ısrar ederek, Taiwan Boğazı’nın iki yakasının barışçı kalkınmasını ve ülkenin barışçı birleşme sürecini ilerlettiği vurgulandı.

Çin’in ülkeyi bölmeyi amaçlayan tüm girişimlere ve ülkenin iç işlerine müdahale etmeye çalışan tüm dış güçlere kararlılıkla karşı çıktığına işaret edilen belgede, “Çin, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığına ve gücüne sahiptir. Hiç kimse, hiçbir örgüt veya hiçbir siyasi parti, ne zaman ve hangi koşullarda olursa olsun, Çin’in herhangi bir toprağını anavatandan koparamayacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Beyaz kitapta, “Silaha başvurmaktan vazgeçme sözü vermiyoruz, gerekli tüm önlemleri alma hakkını da saklı tutuyoruz. Bunu Taiwanlı vatandaşlara değil; yabancı güçlerin müdahalesine, ‘Taiwan’ın bağımsızlığı’ için çalışan az sayıda kişiye ve bu tür bölücü girişimlere karşı söylüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Beyaz kitapta, ayrıca Çin ordusunun Taiwan’ı Çin’den koparmaya çalışanları ülkenin bütünlüğünü korumak için ne pahasına olursa olsun kararlılıkla yenilgiye uğratacağının da altı çizildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum