Çin bayram sofrasına dünya tatları geldikçe pazarın rengi solmaz

73402A4E-C531-4A21-B954-429CCC996E6B.jpeg

Çin’in en önemli geleneksel şenliği olan Bahar Bayramı başladı. Bugün, Ay takvimine göre yeni yılın ilk günü. Ancak, Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde başlayan ve ülkeye yayılan yeni korona virüsü salgını Bahar Bayramı kutlamalarını olumsuz etkiliyor. Birçok insan salgın nedeniyle eve dönme planlarını iptal etti. Pek çok kişi memleketine has yemekleri yiyememesine rağmen, dünyanın değişik yerlerinden gelen yiyecekleri tüketebiliyor.

1,4 milyar nüfusa ulaşan Çin, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen orta sınıfına sahip. Tüketim kapasitesi ve kalitesi sürekli olarak gelişiyor.

Dünyanın en büyük tarım ürünü ithalatçısı konumundaki Çin’in bu alandaki ithalat hacmi, küresel tarım ticareti hacminin yüzde 10’unu oluşturuyor. Çin, geçen yıl 16 ülkeden daha et ürünü almaya başladı ve et ürünü satın aldığı ülke sayısını 21’e yükseltti. Bu, Çinlilerin bayram sofrasının daha da çeşitlenmesi anlamına geliyor.

Aynı zamanda, ülkenin ithalatında alınan bir takım teşvik edici önlemler, yüksek kaliteli ürünlerin Çin’e girmesi için “hızlı bir koridor” oluşturdu. Dünya Bankası tarafından yayımlanan son İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda, Çin’in deniz aşırı ticaret kolaylığında büyük ilerlemeler kaydederek, son iki yıldır Japonya’nın önüne geçtiği ifade edildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından kısa süre önce açıklanan verilere göre, tüketim malları ithalatı hacmi geçen yıl yüzde 19 artarken, su ürünleri ithalatı hacmi ise yüzde 37,6 yükseldi.

Aynı zamanda, yükselen sınır ötesi e-ticaret, diğer ülkelerden Çin’e ihracatın artması konusunda bir dinamo etkisi yaratıyor. Çin Gümrük İdareleri tarafından açıklanan istatistikler, Çin’in sınır ötesi e-ticareti kapsamında gerçekleştirilen perakende ithalat hacminin geçen yıl yüzde 16,9 artışla 91,81 milyar yuana ulaştığını gösteriyor.

Çin, bir dizi pragmatik önlemle dışarıya daha geniş bir şekilde açılıyor ve aynı zamanda riskler ile zorlukları göğüslemek için ekonomik temeli sağlamlaştırmak için çalışıyor. Bu Bahar Bayramı’nda salgın yaşanıyor. Buna rağmen zorlukların kısa zamanda aşılacağı tahmin ediliyor. Böylece Çin pazarının rengi solmayacak.

Bayram yemeğini dışarıda yemekten vazgeçen insanlar, onun yerine evde yemek pişirmeye karar verdi ve online alışveriş platformlarından bol bol malzeme satın aldı. Şili’nin kirazı Çinli tüketiciler arasında en çok satılan ürünlerden biri olarak bir “internet fenomeni” haline geldi. Meyve endüstrisi zincirinde yer alan 1,5 milyondan fazla Şilili bu durumdan faydalandı. Ayrıca, Çin-Avrupa tren sefer sayısı hızla arttıkça, Kazakistan menşeli un da bayram yemeğinin olmazsa olmazı hamur yemeklerinin ana malzemesi haline geldi.

Çinlilerin bayram sofrası her geçen gün dünyadan daha fazla tat barındırıyor. Bu, Çin’in dışa açılmayı genişletme ve kalkınma fırsatlarını diğer ülkelerle paylaşma kararlılığını yansıtıyor. Bu kararlılık, küresel ekonomik büyüme için güçlü bir itici güç haline gelecek ve daha fazla ülke ile halka kazanç ve mutluluk getirecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum