Çin Başbakanı, yoksulların eğitimine özel önem verileceğini açıkladı

news_35e77061e6d9f414745b995e77623c54-750X422.jpg

Çin Başbakanı Li Keqiang temel eğitimde halkı mutlu edecek ölçüde kaliteyi iyileştirme ve eşitliği teşvik etme çabası çağrısında bulundu. 29 Temmuz günü yapılan ulusal düzlemde bir toplantıda Li, ülkenin görece yoksul bölgelerinde eğitime daha çok destek sağlaması, zorunlu eğitimin dengeli gelişimini temin etmesi ve muhtaç ailelerin çocuklarının okulu terk gibi sorunların üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.

Li, açıklamasında yerleşik oldukları yerden başka yerde çalışanların çocuklarının da zorunlu eğitimlerini ebeveynlerinin bulundukları yerde görmeleri güvence altına alınması, okul öncesi eğitim geliştirilmesi, orta öğretimin kapsamı genişletilmesi, internete dayalı eğitim hizmetleri desteklenmesi, okulların güvenliğinin artırılması ve eğitmenlerin ücretlerinin teminat altına alınması konusunda bir dizi çalışma başlattıklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan da toplantıda, Başbakan Li’nin talimatlarının yerine getirileceğini belirtti. Ayrıca Sun, her düzeydeki parti komitelerinin ve yönetimlerin temel eğitimi bir öncelik olarak kabul etmeleri, merkezi hükümet politikalarını uygulamak için fiilen önlem almaları ve okulları hızla ve bir an önce gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum