Çin Başbakanı Keqiang, BAE Veliaht Prensi ile görüştü

news_8be11afe98ae0ef341a6214820a7f9de-750X422.jpg

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan ile bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede BAE’nin Çin’in Orta Doğu ve Körfez bölgelerindeki önemli bir iş birliği ortağı olduğunu hatırlattı.

Diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana geçen 35 yılda, ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde derinleştiğine işaret eden Başbakan Li, iki tarafın, birbirinin temel çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı gösterdiğinin altını çizdi.

Li Keqiang, Çin’in BAE ile karşılıklı siyasi güveni artırarak kalkınma stratejilerini kenetlemenin yanı sıra, iki ülkeye ve iki halka refah getirmek için kapsamlı iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Tarafların sahip olduğu üstünlüklerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olduklarına dikkat çeken Başbakan Li, ikili iş birliğinin geleceğinin de parlak olduğunu vurguladı.

Dev bir piyasaya ve gelişen bir endüstriye sahip Çin’in dışa açılma boyutunu genişletmeye, piyasa odaklı, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararası bir iş ortamı kurmaya çalıştığını kaydeden Li Keqiang, BAE’den daha fazla yatırımcıyı Çin’e beklediklerini dile getirdi.

Başbakan Li, Çin’in BAE’nin de aralarında bulunduğu Körfez İş Birliği Konseyi ülkeleriyle serbest ticaret bölgesi kurulmasına dair müzakereleri hızlandırmayı arzuladığını sözlerine ekledi.

Veliaht Prens El Nahyan ise görüşmede, Çin ve BAE arasındaki dostluğun sarsılmaz olduğuna işaret ederek, ikili iş birliğinden şu ana dek verimli neticeler elde edildiğini belirtti.

El Nahyan, Çin ile enerji, finans, teknoloji, yatırım ve havacılık gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum