Çin, az bulunan madenlerine karışılmasına müsaade etmeyecek

news_694f8a3eccecab3d1c828e6a8ba8e2f3-750X422.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tarafından salı günü yapılan açıklamada, yabancı ülkelerde üretilen yüksek teknoloji ürünlerinin ana maddelerinin, Çin’de bulunan ender topraklardan çıkarılan madenlerden üretildiği bildirildi.

Söz konusu madenler, şarj edilebilir piller, akıllı telefonlar, lazerler, uçak motorları ve tıbbi cihazlar başta olmak üzere çok çeşitli yüksek teknolojili cihazların üretiminde kullanılıyor.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’ndan bir yetkili, muhabirlerin “nadir madenlerin, Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan ticari anlaşmazlıklarda Çin’e karşı yeni bir koz olarak kullanılıp kullanılmayacağı” sorusuna “Çin’in ihraç ettiği nadir topraklardan üretilen ürünleri Çin’in gelişimini engellemek ve bastırmak için kullanmak isteyen biri varsa bence Gannan halkı [Jiangxi eyaletinde nadir bulunan toprakların üretim alanı] ve Çin halkı mutlu olmayacak.” yanıtını verdi.

Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik ve ticari anlaşmazlıklarda, iki tarafında birbirine entegre ve tamamlayıcı sanayi zincirleri olduğu bununla birlikte iş birliği çerçevesinde ortak kazanımları olduğu biliniyor.

Dünyanın en büyük az bulunan maden tedarikçisi olan Çin’in iç gereksinimlerine öncelik verdiğini ancak diğer tüm ülkelerin meşru ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olduğunu söyleyen yetkililer, bu madenlerden üretilen ürünlerin dünyanın dört bir yanında yaşayan insanların daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta Jiangxi Eyaleti Ganzhou şehrinde bulunan bir az bulunan maden şirketine ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Xi ziyaretinde, JL MAG Rare-Earth Şirketinin üretim süreci ve işleyişinin yanı sıra nadir toprak endüstrisinin gelişimine dair bilgi aldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum