Çin aşısı Sinopharm’ın 550 bin dozu Macaristan’a ulaştı

Çin’in COVID-19’a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısının ilk kısmı Macaristan’a ulaştı.

Çin’in COVID-19’a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısının sevkiyatı Salı günü Macaristan’a ulaştı; böylece Macaristan, Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinden Çin aşısı alan ilk ülke oldu.

Macaristan Sağlık Hizmetleri Merkezi Epidemiyoloji Bölüm Başkanı Agnes Galgoczi, Çin ile yapılan anlaşma kapsamında 550 bin doz COVID-19 aşısının ülkeye ulaştığını açıkladı. Yapılacak incelemelerden sonra aşının kullanılacağını belirten Galgoczi, ülkeye ulaşan aşıyla 275 bin kişinin aşılanabileceğini söyledi.

Galgoczy, “Bu aşı ile artık Macaristan’da beş farklı tür aşı mevcuttur, böylece olabildiğince hızlı aşılama yapabilirz,” dedi ve aşılamanın Ulusal Halk Sağlığı Merkezi tarafından değerlendirilene kadar başlamayacağını sözlerine ekledi.

Çin ile aşı anlaşması yapan ilk AB ülkesi

Rusya ve Çin ile aşı anlaşması yapan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olan Macaristan, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V ve Sinopharm aşılarının kullanımına onay vermişti.

Macaristan, Çin’den 5 milyon, Rusya’dan da 2 milyon doz COVID-19 aşısı satın alma konusunda anlaşmıştı. Ülke, önümüzdeki dört ay içinde yaklaşık 10 milyonluk ülkede 2,5 milyon insanı tedavi etmeye yetecek toplam 5 milyon dozda Sinopharm aşısı almayı hedefliyor.

Başbakan Viktor Orban, Çin aşısına güvendiğini ve bundan dolayı söz konusu aşıyı bekleyeceğini söylemişti. Başbakan Viktor Orban da dahil olmak üzere Macar yetkililer, AB’nin yavaş aşı uygulamasının hayatlara mal olduğunu iddia ederek, AB’nin ortak aşı tedarik programını eleştirdiler.

Geçen ay Orban, “Aşılar Brüksel’den gelmiyorsa, onları başka yerlerden temin etmeliyiz … Sırf Brüksel aşı tedarikinde çok yavaş olduğu için Macarların ölmesine izin verilemez,” dedi.

Macaristan ayrıca, hastanelerin geçen hafta Budapeşte’de uygulamaya başladığı Rusya’nın Sputnik V koronavirüs aşısından 2 milyon doz satın almayı kabul etti.

Cuma günü Orban, Rusya ve Çin’den gelen bu ek aşıların, Macaristan’ın Mayıs ayı sonuna kadar benzer nüfusa sahip diğer Avrupa ülkelerine göre milyonlarca insanı aşılamasını sağlayacağını iddia etti.

Orban bir radyo röportajında ​​şu anki haliyle, 6,8 milyon insanın Mayıs sonu veya Haziran başına kadar aşılanabileceğini düşündüğünü belirtti.

Orban “Çinlilerin bu virüsü en uzun süredir bildiklerini ve muhtemelen en iyisini bildiklerini düşünüyorum” dedi. Orban daha önce, en çok güvendiği için kişisel olarak Sinopharm aşısı olmayı seçeceğini söylemişti.

Aşı geliştiricilerin yaklaşık % 80 etkili olduğunu söylediği Sinopharm aşısı, etnik Macarlar da dahil olmak üzere yaklaşık yarım milyon insanın aşıyı aldığı Macaristan’ın AB dışı komşusu Sırbistan’da zaten kullanılıyor. Şirket, aşının 3. Aşama denemelerinin sonuçlarına ilişkin henüz veri yayınlamadı.

Yeni aşı sevkiyatı, Macaristan’ın şimdiye kadar aldığı tüm COVID-19 aşı dozlarının yaklaşık% 40’ını temsil ediyor ve Sinopharm’ı Macaristan’da Pfizer-BioNtech aşısı kadar neredeyse eşit derecede yaygın hale getiriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum