Çin-Afrika işbirliğinin enerjisi: Karşılıklı yarar ve kazan-kazan

20190626191423259_92066.jpg

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi Sonuçlarını Uygulama Koordinatörler Toplantısı bu hafta yapıldı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, zirveye bir kutlama mektubu göndererek, iki tarafın istişare, ortak inşa ve paylaşım ilksinde ısrar ederek, daha yakın bir kader ortaklığı inşa etmelerini temenni etti.

Ekonomi ve ticaret işbirliğine yeni yollar ve yeni tedbirleri keşfetmek amacıyla organize edilen Çin-Afrika Ekonomi ve Ticaret Fuarı 27 Haziran günü Çin’in Changsha kentinde başlayacak.

Geçen yıl eylül ayında, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi başarıyla düzenlendi ve Çin-Afrika işbirliği tarihinde yeni bir dönüm noktası oldu. Zirvede Çin Cumhurbaşkanı, yeni dönemde Çin-Afrika kader ortaklığını daha sağlam hale getirmeyi önerdi ve sanayinin geliştirilmesi, altyapı tesisleri bağlanırlığı, ticaretin kolaylaştırılması ve yeşil kalkınma gibi konularda Afrika ülkeleriyle yakın işbirliğini öngören “sekiz büyük eylemin” uygulanmasına vurgu yapıldı.

Yol haritası saptandı, sıra bunu hayata geçirmeye geldi. Çin her zaman verdiği sözleri tuttu: Söz konusu koordinatörler toplantısının amacı taraflar arasında koordinasyonu sağlamak, Çin ve Afrika liderlerinin uzlaştığı mutabakatları hayata geçirmektir.

Çin ile Afrika arasında tüm düzeylerde işbirliği Beijing Zirvesi’nden sonra açıkça hızlandı ve bir dizi başarı elde edildi. Örneğin Çin ve Afrika Barış ve Güvenlik Eylem Diyaloğu başarıyla gerçekleştirildi. Çin, ulusal düzeyde bir düşünce kuruluşu olan Afrika Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu, Çin ve Afrika ülkeleri önümüzdeki 3 yılda 880’den fazla işbirliği projesi yürütmek konusunda mutabık kaldı. Çin-Afrika işbirliğinin büyük bir ivmeyle geniş bir alanda ilerlemekte olduğu gösterildi.

Çin-Afrika işbirliği, iki tarafın da gelişme ihtiyaçlarına paralel olarak sürekli geliştirildi, bu süreçte uluslararası durumdaki değişimlere ayak uyduruldu. Çin ile Afrika arasındaki işbirliği, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesine dayandırıldı. Çin ile Afrika arasındaki ikili ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl yüzde 20 artarak 204 milyar ABD Dolarını geçti. Çin arka arkaya 10 yıl boyunca Afrika’nın en büyük ticaret ortağı oldu. Şu anda 40 Afrika ülkesi ve Afrika Birliği Çin’le Kuşak ve Yol girişimi (BRI) işbirliği belgesi imzaladı. Mombasa-Naorobi Demiryolu ve Süveyş Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Bölgesi gibi bazı temsili projeler, Afrika ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.

Bu bağlamda Kenya ve Ruanda dâhil olmak üzere birçok Afrika ülkesinin liderleri “Çin’in Afrika’yı borç tuzağına çektiği” söylentisinin de gerçek olmadığını kanıtladı.

Uganda Devlet başkanı Yoweri Kaguta Museveni dün Beijing’de Çin’in Afrika’nın uzun vadeli samimi dostu olduğunu ifade ederek, Afrika’nın ulusal kurtuluşu ve yeniden yapılanmasında Çin’in değerli destek sağladığını ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) elde ettiği yönetim tecrübelerinden faydalanmak istediklerini kaydetti.

Çin, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi durumunda. Afrika, gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu en yoğun kıtadır. Çin ve Afrika nüfusu dünyanın yüzde 34’ünü oluşturmaktadır. Çin-Afrika gelişme vizyonu, dünyanın gelecek görünümünü doğrudan şekillendirecek. Bu anlamda Çin-Afrika işbirliği küresel önem taşımaktadır.

Tek taraflılık ve ticari korumacılığın gittikçe şiddetlendiği bir dönemde Çin ve Afrika çok taraflı düzeni beraber korumak istiyor.

Yoweri Kaguta Museveni gibi Afrikalı siyasetçiler, tek taraflılığın çok tehlikeli olduğuna ve Afrika ile Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) gibi çok taraflı platformlarda eşgüdümü artırmaya hazır olduklarına işaret etti.

Öte yandan, Çin ve Afrika, ekonomik kalkınma ve halkın yaşamının iyileştirilmesi için önemli gelişme aşamalarında bulunuyor. İki taraf ortak kalkınma hedefine sahip. İki taraf arasında karşılıklı siyasi güvenin artırılması, yönetim tecrübelerinin paylaşılması ve uluslararası meselelerde eşgüdümün sıkılaştırılması, Çin ve Afrika’nın ortaklaşa riskleri karşılamalarına fayda sağlayacak.

Afrika Birliği 2063 Gündemi’ni oluşturdu. 50’den fazla ülkeyi kapsayan Afrika kıtası serbest ticaret bölgesi kurulma sürecinde. Afrika’nın kalkınma potansiyeli dünyanın ilgi odağı.

Çin’in ileri sürdüğü BRI, Afrika ülkelerinin kalkınma stratejileri ve BM 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemiyle örtüşüyor. Yükselen piyasaların potansiyeli harekete geçiyor. Bunlar, küresel ölçekte yoksulluktan kurtulma hedefinin gerçekleştirilmesi ve dünya ekonomisinin yeniden canlandırılması için büyük önem taşıyor.

Mevcut durumda dünya bir asırdır görülmemiş bir değişimle karşı karşıya bulunuyor. Gelişmekte olan ülkeler güçlü bir şekilde kalkınmaya devam ediyor.

Çin ve Afrika’nın işbirliği, yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulması ve insanoğlu kader birliğinin tesis edilmesine önemli katkılar sunuyor.

Çin ve Afrika halkları, daha sıkı bir Çin-Afrika kader ortaklığından faydalanmak istiyor.

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum