“Çin-ABD ticari müzakerelerinin yeni turu için hazırlık yapılıyor”

2019-us-china-trade-war-economic-fallout-facebook.jpg

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ile ABD’nin heyetlerinin 13’üncü ticari müzakere için hazırlık yaptığını açıkladı.

Gao Feng, başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Çin ile ABD arasında yürütülen ticari müzakerelerle ilgili gelişmeleri aktardı.

Gao, kısa süre önce Washington’da bakan yardımcısı seviyesinde görüşme yapıldığını ve görüşmede her iki tarafı ilgilendiren konuların yapıcı şekilde ele alındığını bildirerek görüşmede ayrıca gelecek ay Washington’da yapılması öngörülen Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakereleri’nin 13. Turu’na ilişkin detayların ele alındığını söyledi.

Şu an iki tarafın sıkı temaslarda bulunarak, 13’üncü müzakerede olumlu ilerleme sağlanması için hazırlık yaptığına işaret eden  Gao, “Müzakeredeki tutumumuz her zaman net. Yani ABD’nin, Çin’le aynı hedefe doğru eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ilerlemesini bekliyoruz. ABD’nin, diyalog yoluyla karşılıklı yarara dayalı kazanç getirebilecek bir çözüm bulmasını umuyoruz. Bu, hem Çin’in, hem ABD’nin, hem de bütün dünyanın yararına olacaktır” diye konuştu.

Gao, Çin şirketlerinin son dönemlerde piyasalaşma ilkeleri ile Dünya Ticaret Örgütü kuralları doğrultusunda ABD’nin tarım ürünleri hakkında fiyat sorduğunu ve alım yaptığını, şu ana kadar büyük miktarda soya ve domuz eti ticaretinin tamamlandığını anımsattı.

Sözcü, “Çin’in kaliteli tarım ürünleri piyasasına büyük ihtiyacı var. Çin ile ABD arasında tarım alanında güçlü bir tamamlayıcılık ve büyük iş birliği potansiyeli var. İki tarafın somut adımlar atıp, iş birliğine fayda sağlayacak koşullar yaratmak için beraber çaba harcayabileceğini umuyoruz” dedi.

ABD’nin kısa süre önce ek tarifeden muaf Çin menşeli ürünler listesini açıkladığını dile getiren Gao Feng, bu gelişmenin müzakere için uygun koşullar yaratılmasına yardımcı olduğunu, ABD’li işletmeler ile tüketicilere olduğu gibi Çinli işletmelere de faydalı olacağını ve Çin’in bu durumu takdirle karşıladığını kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum