Çin-ABD askeri ilişkileri neden önemli?

chinese-american-crossed-flag-on-desk-negotiation-studiocasper-istock-getty2.jpg

Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Üniversitesi’nden Profesör Li Daguang, Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper’in Bang Kong’da bir araya gelmesini Global Times gazetesi için değerlendirdi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper ile Tayland’ın başkenti Bangkok’ta pazartesi bir araya geldi. İkilinin gündeminde, Hong Kong’da yaşanan olaylara dış müdahalenin son bulması ve Güney Çin Denizi’nde ABD-Çin gerginliğini vardı.

Wei, Çin’in Taiwan Adası sorununu barışçıl bir şekilde çözme konusundaki kararlılığını vurguladı ve ABD’den konuyu dikkatli bir şekilde ele almasını istedi. Taiwan sorunu ABD tarafından Çin’e koz olarak kullanılan bir araç haline geldi. İki ülke arasında gerginlikler olduğu sürece, ABD Taiwan sorununda Çin’i kışkırtmaya devam edecek.

ABD, HONG KONG ÜZERİNDEN ÇİN’İN İÇ İŞLERİNE MÜDAHALE EDİYOR

Hong Kong’daki olaylar aylardır sürüyor. Şu anda bildiklerimizi göz önüne alındığında, bu kesinlikle yerel bir mesele değil. Olayların arkasında yabancı dinamiklerin çalışmaları söz konusu. ABD, Hong Kong’da kaos yaratarak “tek ülke, iki sistem” politikası üzerinden Çin’e zarar vermek istiyor.

Diğer yandan, Wei ABD’li mevkidaşına Çin’in Taiwan, Güney Çin Denizi ve Hong Kong gibi konulardaki tutumunu da anlattığı belirtildi. Wei, öteden beri Taiwan sorununun barışçı şekilde çözülmesinden yana olan Çin’in “Taiwan’ın sözde bağımsızlığını” savunan eylemlere asla izin vermeyeceğini vurguladı.

Washington’u Taiwan sorununa temkinli ve rasyonel bir şekilde yaklaşmaya çağıran Wei, Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki duruma yeni belirsizlikler eklenmesinden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Wei Fenghe, görüşmede Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki haklarını koruma konusunda kararlı olduğunu, ABD’yi durumu gerginleştirecek eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını kaydetti.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Çin-ABD askeri temaları iki ülke arasındaki önemli ilişkileri oluşturuyor. Sağlıklı ve istikrarlı askeri ilişkilerin geliştirilmesi yalnızca Çin’e değil ABD’ye de fayda sağlayacaktır.” dedi.

İki ülke arasında askeri ilişkiler, büyük önem taşıyor ve diğer ilişkiler için dengeleyici rol üstleniyor. Yapılacak iş birlikleri ve ortak çalışmalar sayesinde Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrar sağlanabilir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum