CIIE, gelişmekte olan ülkelerin küreselleşmenin getirdiği faydaları paylaşmalarına güç katacak

20191104194224130_67475-1.jpg

Liu Dong, CRI

Madagaskar’dan gelen bir yetişkinin kolundan daha uzun olan derin deniz ıstakozu, Filipinler’den organik mango unu ve Güney Amerika ülkesi Surinam’dan şeker kamışı… 2.Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) gıda ve tarım ürünleri bölümünde, çok sayıda gelişmekte olan ülkenin işletmeleri, ülkelerinin rekabet gücü yüksek ürünlerinin tanıtılması için çaba harcayarak Çin piyasasında yer alma niyetlerini gösteriyorlar.

CIIE, küresel piyasanın genişletilmesi ve dünya ülkelerinin Çin’in hızlı gelişmesinden faydalanmasına önemli fırsatlar sundu. Özellikle ekonomisi nispeten zayıf olan çoğu gelişmekte olan ülke için fuar gelişmiş ülkelerle aynı düzeyde rekabet etmesine eşit fırsatlar sağladı.

Önceki fuarda olduğu gibi, bu dönemki CIIE’de de az gelişmiş ülkelerden gelen işletmelere ücretsiz iki stand sağlanarak bu ülkelere özel olarak arz ve talep toplantıları düzenleniyor.

Çok sayıda gelişmekte olan ekonomilerin endüstriyel zincirin orta ve düşük ucunda bulunması ve başlıca küresel piyasalara girmek için sahip oldukları kanalların sınırlı kalmasından ötürü, bu ekonomiler için yeni kanallar ve piyasalar geliştirmek ve yeni ekonomik büyüme noktaları aramak son derece acil bir ihtiyaç.

Bu arka planda, çekirdeğinde ortak paylaşım düşüncesi bulunan CIIE, gelişmekte olan ülkelere yeni bir fırsat kapıları açtı.

Çin, dünyadaki en büyük tüketim piyasasına sahip. CIIE’nin sadece ikinci kez düzenlenmesine rağmen, bu kapsamda oluşturulan karşılıklı yarara dayalı platform olarak gelişmekte olan ülkelerin özgün ürünlerinin Çin’de ticari fırsatlar bulmalarına yardımcı oldu.

Örneğin, Bangladeş’teki yoksul kadınların el yapımı sanat eserleri, Çin’deki lüks mağazalarda satılıyor. Zambiya’dan geleni yabani bal, Çin’deki süpermarketlerin raflarında. Geçen seneki fuarda sergilenen bir çok ürün, başarıyla Çinliler’e ulaştırıldı.

Gelişmekte olan ülkelerden işletmeler geçen seneki başarılı deneyimlere dayanarak, bu seneki fuara daha fazla Çin’e uygun ürün getirdi.

Fuara ikinci kez katılan bir Rus bira satıcısı, CRI yorumcusuna ilk dönem fuarda Çinli aracılarla sözleşme imzalayıp bir yıl içinde Çin’e 100 bin kutudan fazla bira sattıklarını ve bu sene daha çeşitlendirilmiş ürünler getirdiklerini anlattı.

Gelişmekte olan ülkelerin CIIE’ye yönelik artan hevesi, bir taraftan Çin’deki dev piyasanın farkında olmalarından, diğer taraftan da Çin’in gelişmekte olan ülkelere yardım etmek için gösterdiği çabaları görmelerinden kaynaklanıyor.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, korumacılık ve ticaret duvarının yeniden boy gösterdiği ortamda, Çin’in düzenlediği CIIE’nin büyük anlam taşıdığı ve özellikle gelişmekte olan ülkelere dostluk ve dayanışma niyetini gösterdiği değerlendirmesini yaptı

Dünya Ticaret Örgütü’nün basın sözcüsü Keith Rockwell, CIIE’nin az gelişmiş ülkelerdeki işletmeleri Çin ve tüm dünya işletmelerine tanıtarak bu işletmelere küresel ticaret sistemine entegrasyon olanağı sağladığı görüşünü dile getirdi.

Mal ve hizmet teatisinin yapıldığı CIIE’te kültür ve düşünce değişimi de yapılıyor. Gelişmekte olan ülkeler, sadece ticari fırsatları sunmakla kalmayıp Çin’in bu ülkelerin küreselleşmenin faydalarını paylaşmalarına yardım etmek için gösterdiği içtenliğin ve Çin’in gelişmekte olan ülkelerin hep güvenilir dostu ve içten ortağı olduğunun farkında.

Daha dışa açılan bir Çin, küresel kapsayıcı ve ortak kazançlı kalkınmayı sürekli ilerleterek gelişme meyvelerinin daha fazla gelişmekte olan ülkeye ve halklara yayılmasını sağlayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum