CIIE, Çin’in ekonomik kürelleşmeye desteğinin en büyük göstergesi

rBABC2GCQaSAIhKgAAAAAAAAAAA413.900x573.770x491.jpg

4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) 5-10 Kasım günlerinde Çin’in Shanghai kentinde düzenleniyor. Geçen dört yılda CIIE, uluslararası düzeyde önemli bir ticaret platformu haline geldi. Çin’in dışa açılmasının kritik bir tedbiri olan CIIE, aynı zamanda Çin’de yeni tur dışa açılma sürecinin en büyük tanığı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, CIIE’nin düzenlenme sürecini bizzat planlayarak ilerletti. Xi Jinping 2018 yılından bu yana CIIE aracılığıyla Çin’i dışa açık küresel bir ekonomi haline getirme niyetini ve ekonominin küreselleşmesine dair duruşunu belli etti.

CIIE, Çin'in ekonomik kürelleşmeye desteğinin en büyük göstergesi_fororder_VCG41N589983576

Xi Jinping 2018’de gerçekleştirilen ilk CIIE’de, “Şunu çok defa vurguladım; Çin’in kapısı kapanmak yerine daha da geniş açılacak. Çin’in dışa açılma düzeyini yükseltme, herkese açık küresel ekonomi inşa etme ve insanlık için ortak kader topluluğu kurma adımları durmayacak! ” diye konuştu.

5 Kasım 2019 tarihindeki 2. CIIE’nin açılış töreninde Çin’in temel ulusal politikalarından olan dışa açılma politikasını sürdüreceğini vurgulayan Xi,  dışa açılmanın düzeyini yükseltirken reform, kalkınma ve inovasyonu derinleştirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

CIIE, Çin'in ekonomik kürelleşmeye desteğinin en büyük göstergesi_fororder_VCG111178468182

Cumhurbaşkanı Xi, 4 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen 3. CIIE’nin açılış törenindeki konuşmasında, Çin’in dışa açıklık, işbirliği, dayanışma ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda kapsamlı şekilde dışa açılacağına işaret etti.

Yurt içi ve yurt dışı piyasaların daha etkili bir şekilde kenetlenmesinin yanı sıra, kaynakların paylaşılması gerektiğini ifade eden Xi, Çin piyasasını küresel piyasaya, ortak piyasaya ve dünya halkının piyasasına dönüştüreceklerinin altını çizdi.

Yorumlar

yorum