CGTN’nin anket sonucu: ABD yönetimi Afganistan’da başarısız oldu

rBABDGEoWwaAEeJxAAAAAAAAAAA076.900x575.770x492.jpg

ABD ordusunun Afganistan’dan 31 Ağustos’a kadar tamamen çekilmesi öngörülüyor. Ancak Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesiyle birlikte, ABD ordusunun zamanında çekilip çekilemeyeceği konusunda soru işaretleri mevcut.

Çin Medya Grubu’na bağlı Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN)  Düşünce Kuruluşu, 20 Ağustos’ta sosyal medya platformlarında Çince, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Rusça olmak üzere 6 dilde anket düzenledi.

Ankette yer alan “ABD 2001 yılında terörle mücadele bahanesiyle Afganistan savaşını başlattı, 2021 yılında ise ülkede kaos hakimken çekilmeye başladı. Size göre ABD, Afganistan’daki terörle mücadele savaşında başarısız oldu mu?” sorusuna ankete katılanların 84,6’sı, ABD hükümetinin başarısız olduğunu savundu.

Ankete katılanlardan bazıları, savaşı “ABD ve Batılı ülkelerin genel bir başarısızlığı” olarak değerlendirdi. İngilizce konuşan bir internet kullanıcısı, “ABD gibi Batılı ülkeler kendi değerlerini gerçekleştirmek için Irak, Libya ve Suriye’yi tahrip etti. Şimdi de Afganistan’a aynı şeyi yapıyorlar. Tüm bunlar ABD’nin başarısız politikalarının sonucu.” diye yorum yaptı.

Fransızca konuşan bir internet kullanıcısı, “ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesi, bu savaşı başlatma bahanesinin de sahte olduğunu kanıtladı. Bu savaşı başlatan aslında ABD’nin hegemonyacılığı. Sırf ekonomik çıkar elde etmek için bu savaşı başlattı, tabii ki Afganistan’da demokrasi inşa etmeyi hedeflemiyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

yorum