Büyükelçi Liu Shaobin: İki ülke arasında Dijital İpek Yolu oluşturmalıyız

fuar.png

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Teknoloji ekosisteminin bir araya geldiği fuarda Çin, Almanya, Singapur ve Güney Kore’den çeşitli teknoloji firmalarının katılımıyla 5G Deneyim Alanı, Metaverse Deneyim Alanı, AR Deneyim Alanı, Elektrikli Scooter Deneyim Alanı gibi ilgi çekici etkinliklerle birlikte, akıllı şehirler, girişimcilik ekosistemi, fintech, metaverse gibi pek çok konunun işleneceği 2 günlük konferans programı olacak. 13 Kasım 2021 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak Mobilefest, fiziksel ve online olarak ziyaret edilebiliyor.

Açılış töreninde Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karakaya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, ÇİNSİAD Başkanı Yanquan Zhou, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao ve ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak konuşmalar yaptı. Bu yıl ikinci kez dijital teknoloji ekosistemine ev sahipliği yapacak olan fuar, teknoloji üreticilerini yeni iş birliği imkânları oluşturmak amacıyla yerli ve yabancı iş insanları ve sektör profesyonelleriyle bir araya getiriyor. Hibrit olarak gerçekleşen fuarda 13 Kasım 2021’e kadar stantlar, konferans programı ve diğer etkinlikler fiziksel ve çevrim içi olarak ziyaret edilebilecek.

“İSTANBUL’U TEKNOLOJİ ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Açılış konuşmasını yapan ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak, “2019 yılında İstanbul’u Avrasya bölgesinin teknoloji üssü haline getirmek için bir yola çıktık. Bu yolculuğun zorlu olacağını tahmin edebiliyorduk fakat pandemi nedeniyle 2 yıl zorunlu bir ara vereceğimizi ve insanları bir araya getirmenin bu denli hayal olacağını tahayyül bile edemezdik. Nihayet bugün Mobilefest’in ikincisini gerçekleştiriyoruz. MobileFest ile İstanbul’u bölgenin teknoloji üssü haline getirme yolculuğuna çıktık. Tüm fuar organizatörleri fuarcılıkta gelişmiş ülkelere yatırım yaparken biz ExpoHIS olarak ülkemizde gerçekleşen teknolojik atılımlara yardımcı olması ve genç nüfusa olan inancımız ile bu fuarı ülkemizde gerçekleştirmeye karar verdik.” ifadelerinde bulundu.

LIU SHAOBIN: AMACIMIZ DİJİTAL BİR İPEK YOLU OLUŞTURMALIYIZ

Fuarın bu yıl onur konuğu Çin Halk Cumhuriyeti oldu. Çin-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 50’nci yılında iki ülke arasındaki teknolojik bağların güçlenmesini hedefleyen Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nda Xiaomi, Oppo ve ZTE gibi Çinli devler geliştirdikleri teknolojik çözümleri görücüye çıkardı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, fuarda yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Günümüz dünyasında internet, büyük veri, yapay zekâ, blok zinciri gibi teknolojiler ve buna bağlı inovasyon girişimleri hızlanarak devam ederken her geçen gün ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişimlerine entegre oluyorlar. Çin’de dijital ekonominin toplam hacmi 39 trilyon dolara ulaşmıştır ve bunun Çin’in Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSYH) payı yüzde 30,6’dır. Bu yönüyle dijital teknolojiler, Çin ekonomisinin gelişmesinde motor güç olmuştur. Devlet başkanımızın bu seneki G20 zirvesinde belirttiği gibi G20 ülkeleri, dijital çağın sorumluluklarını birlikte paylaşmalı, dijital altyapı tesislerini geliştirmeli, bu teknolojilerin dünya ekonomisine entegre edilmesini hızlandırmalı ve dijital uçurumları ortadan kaldırmalıdır.

50 yıldır birçok önemli iş ortaklıkları kuran Çin ve Türkiye, Kuşak Yol projesinin önemli iki ülkesidir. Amacımız dijital ipek yolunu oluşturmaktır. Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğini derinleştirmek için Çinli şirketler, Türkiye pazarına girerek Türkiye’nin dijital ekonomisini geliştirmede büyük rol oynamıştır. Bu sene Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50 yılı. Çin ile Türkiye, aralarındaki siyasi güveni pekiştirmeli, çağın trendlerine uymalı ve dijital çağın fırsatlarını birlikte değerlendirmelidir. Birlikte dijital ekonominin potansiyelini kullanmalıyız. İki ülke arasındaki ilişkilerin bu şekilde daha da gelişeceğine inanıyoruz. Bu anlamda 3 öneride bulunmak istiyorum.

Birincisi dijital alanda karşılıklı ilişkilerin ve güvenin geliştirilmesini birlikte yenilikçi, açık, uyumlu, kapsayıcı, karşılıklı yarar sağlayan ve ortak refahı amaçlayan ilkelerle hareket ederek bir kader birliği oluşturmalıyız.

İkincisi sanayi devriminden doğan fırsatları iyi kullanmalıyız. İş birliğimiz içinde dijital alanda altyapılarımı güçlendirmeli. Her iki ülke geleneksel altyapılarını dijital dönüşümü sağlayacak şekilde teşvik etmeliyiz.

Üçüncüsü yeni ekonomik modellerdeki gelişmeyi hızlandırmalı 5G, yapay zekâ ve büyük veri gibi yeni dijital teknolojileri yerel ekonomiye dâhil ederek entegrasyon sürecini hızlandırmalı. Ekonomik ticaret alanında gelişme planlamalarımız, hukuk çalışmalarımız ve standart verileme çalışmalarımızı uygunlaştırarak birlikte sınır ötesi e-ticaretin gelişmesini güçlendirmeliyiz.”

“TÜRKİYE ÇİNLİ YATIRIMCILARIN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYAN GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karakaya ise, “Güçlü ve hızlı büyüyen ekonomisi ile Türkiye, sürdürülebilir uluslararası doğrudan yatırımlar çekmek için yatırımcı dostu politikalar ve geniş nitelikli insan kaynağına sahip olmakla birlikte Avrupa, Asya ile Afrika’nın kesiştiği noktada uluslararası yatırımcılara ve küresel pazarlara erişim konusunda önemli bir konumdadır. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak hedefimiz, yatırımların niteliğini ve çeşitliliğini artırarak Türkiye’yi küresel tedarik zincirinde üst seviyeye taşıyacak sürdürülebilir yatırımcıları ülkemize çekmektir. Bu yıl Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yılı. Umarım gelecekte de gerek diplomatik gerek ticari ilişkiler artarak devam edecektir. Türkiye, Kuşak Yol projesinin önemli noktalarından biri ve bu proje kapsamında Türkiye’nin, Çin merkezli şirketlerden lojistik, finans, üretim ve enerji gibi sektörlerde daha fazla yatırım aldığı görüyoruz. Alibaba, ZTE ve Huawei gibi birçok Çinli şirket başarılı yatırımlar yaptı. Son olarak da Xiaomi, OPPO gibi şirketler yeni yatırımları için Türkiye’yi tercih ettiklerini duyurdular. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin başından beri iki ülke cumhurbaşkanları, sıklıkla bir araya gelerek iki ülke arasındaki iş birliklerinin hızlanmasını sağladılar. Türkiye, Çinli yatırımcıların beklentilerini karşılayan güçlü bir ülke. Her iki ülke son 10 yılda önemli ilerlemeler kaydetti. Ofis olarak iki ülke arasındaki insanların iletişimi kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“ÇİNLİ ŞİRKETLERLE BU FUARDA OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

“2019’dan bu zamana fiziksel fuarlar ile bir araya gelmiyorduk. Huawei, Xiaomi, OPPO ve ZTE gibi Çin şirketleri ile organizasyonda yer almaktan onur duyuyoruz. Dijital teknolojiler hayatımızı, kültürümüzü ve yaşam biçimlerimizi önemli ölçüde değiştiriyor.” açıklamalarında bulunan Çin Sanayi ve İş İnsanları Derneği Başkanı Yanquan Zhou sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğinden oldukça mutluyuz. Xiaomi, Oppo, Vivo, Tecno bir ortaklık kurarak İstanbul’da bir üretim tesisi kurdu ve bunun gibi birçok yenilikçi ve iki tarafa da fayda sağlayan yatırımlar ile ortaklıklar gelecekte daha fazla gerçekleştirilecek.”

“ICBC İKİ ÜLKE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ VE İŞLETMELERE FAYDA SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR!”

Çin merkezli ICBC Turkey Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao ise Türk işletmelere sağlayacakları desteğin devam ettiğini belirterek, “2021 yılı, Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin temelinin atılmasının 50’nci yıldönümüne tekabül etmektedir. Daha önce, iki ülkenin devlet başkanları, bu iki ülkenin ekonomi, ticaret ve finans alanlarında birbirlerini desteklemeleri ve karşılıklı iş birliğini güçlendirmeleri gerektiğine dair bir mutabakata varmışlardı. Bu bağlamda; altyapı, enerji, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda karşılıklı iş birliğine dayanan ve büyük etki yaratacak nitelikte ilerlemeler gerçekleşti. Bu iş birliği her iki ülkedeki işletmelere de fayda sağlamaya devam ediyor. İlk günden beri önceliğimiz; Çin-Türkiye ekonomi ve ticaret iş birliği ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişiminden doğan fırsatları yakalamaktı. Türkiye’deki ilk Çin bankası olan ICBC Turkey, yerel kalkınmaya odaklanma, komşu bölgelere açılma ve Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlama konumunu ilgi odağında tutmaktadır. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde tercih edilen bir banka olma hedefiyle, Türkiye’nin ‘Orta Koridor’a katkı sağlamak adına Çin’in ‘Kuşak ve Yol’ İnisiyatifi’ni aktif bir şekilde destekliyoruz.” dedi.

Yorumlar

yorum