“Bütün sorunları çözebilecek tek anahtar kalkınmadır”

rBABCmDsNfGAbzY9AAAAAAAAAAA828.2048x1160.770x437.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, BM İnsan Hakları Konseyi 47. Toplantısı’nın dünkü oturumunda Çin’in sunduğu karar tasarısının onaylanmasına ilişkin bilgi verdi.

Zhao Lijian’ın günlük basın toplantısında verdiği bilgilere göre, karar tasarısında, kalkınmanın tüm insan haklarından faydalanılması için taşıdığı büyük öneme dikkat çekildi ve kalkınmanın amacının tüm insanların mutluluğunu artırmak olduğuna işaret edildi.

Karar tasarısında, tüm ülkelerin sürdürülebilir kalkınma ve yoksullukla mücadele gibi alanlarda harcadığı yoğun çabaların olumlu karşılandığı ifade edildi.

Halk merkezli kalkınmanın öneminin altı çizilen karar tasarısında, tüm ülkelerin sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmaları, halkların insan haklarından etkin şekilde faydalanmalarını ve kalkınma fırsatlarını eşit şekilde kullanmalarını sağlamaları çağrısında bulunuldu.

Kalkınmanın bütün sorunları çözebilecek tek anahtar olduğunu vurgulayan Sözcü, daha nitelikli kalkınma gerçekleştirilmesi durumunda insan haklarının daha etkili bir şekilde korunup ilerletilebildiğini ifade etti.

Hâlâ dünyada ciddiyetini koruyan COVID-19 pandemisinin bütün ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişmeleri ile insan haklarında büyük etkiler oluşturduğuna işaret eden Sözcü, ülkelerin salgınla mücadelede zafer kazanmak için dayanışma ile işbirliğini güçlendirmesi ve sürdürülebilir kalkınmayı ilerletmesi gerektiğini dile getirdi.

Zhao, bu kararın, tarafların sürdürülebilir kalkınmayı ortaklaşa ilerletmesine ve insan haklarından evrensel olarak yararlanmanın sağlanmasına yardımcı olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Yorumlar

yorum