Bu rapor, ABD’yi soruşturma vaktinin geldiğini hatırlatıyor

rBABCWF_okWAawDaAAAAAAAAAAA528.768x432.jpg

ABD Milli İstihbarat Direktörü Ofisi (DNI) kısa süre önce COVID-19’un kaynağına ilişkin bir değerlendirme raporu yayımladı. ABD, bu şekilde virüsün kaynağına ilişkin araştırmaları bir kez daha siyasileştirerek kamuoyunu kandırmaya kalkıştı.

Ancak salgınla küresel mücadelede dayanışma ve işbirliğinin ana eğilim olduğu bir dönemde ABD, bu eğilime aykırı hareket ederek uluslararası toplumun alay konusu haline geldi. DNI’nin son raporu, dünya ülkelerine ABD’nin virüsün kaynağı konusunda soruşturulmasının zamanının geldiğini hatırlatıyor.

Acaba ABD, tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçeği hâlâ kavrayamadı mı? Yani ABD’nin, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) hiçe sayarak bağımsız şekilde virüsün kaynağına ilişkin araştırma yapma hakkı yoktur. Özellikle ABD’nin, bunun için sicili temiz olmayan istihbarat kuruluşlarını kullanması, bilime aykırı bir eylemdir ve ABD’nin virüsün kaynağına ilişkin araştırmaları siyasileştirdiğinin en büyük kanıtıdır.

İşte bu nedenle ABD’deki istihbarat kuruluşları, ağustos ayında adı geçen raporun özetini yayımladığında, küresel kamuoyunun büyük tepkisini çekti. Çin tarafı da rapora kararlılıkla karşı çıktı. Son yayımlanan raporda, daha önce yayımlanan özetinde olduğu gibi, “delil yetersizliği ve henüz kesin yargıya varılamadığı” ifadelerine yer verildi. Bu, raporun baştan sona siyasi olduğunu ve yanlış bilgiler içerdiğini bir kez daha ispatlıyor. Bu tür bir belgenin bilime aykırı olmakla beraber hiçbir güvenilirliğinin de bulunmadığını söyleyebiliriz.

ABD, uykusundan uyanmalı

Ve şimdi ABD’nin uyanma vaktidir! 80’den fazla ülke son günlerde DSÖ Genel Sekreteri’ne gönderdikleri mesajda, Çin-DSÖ ortak araştırma raporundan yana olduklarını belirttiler. 100’den fazla ülke ve bölgedeki 300’den fazla siyasi parti, sosyal teşkilat ve düşünce kurumu DSÖ’ye gönderdikleri ortak bildiride, COVID-19’un kaynağını araştırma çalışmalarının siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını dile getirdi.

Çin’in bugünlerde Roma’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde ileri sürdüğü  “Dayanışma ve İşbirliği, En Güçlü Silahtır” görüşü, zirveye katılan ülkelerin tamamı tarafından kabul edildi. Bunun yanı sıra, Çin’in daha önce önerdiği “Aşı Alanında Küresel İşbirliği Hareketi” de uluslararası toplum tarafından takdirle değerlendirildi. Söz konusu hareket, dünya ülkelerinin salgınla mücadele çalışmaları için şarttır.

COVID-19’un kaynağına yönelik araştırmalar ciddi, karmaşık ve bilimsel bir meseledir. ABD siyasi oyunları bırakıp sorumlu bir tutumla virüsün kaynağını araştırma çalışmalarına bilimsel yöntemlerle destek vermelidir. ABD’nin, uluslararası toplumun talebine uygun şekilde cevap vermek için, DSÖ uzmanlarının Fort Detrick dahil biyoloji laboratuvarlarında inceleme yapmasına izin vermesi gerekir. Salgınla mücadelede en başarısız olan ABD, COVID-19’un kaynağının araştırılmasında uluslararası toplumun soruşturma talebini kabul etmelidir.

Yorumlar

yorum