“BRICS işbirliği, güven ve somut eylemlerle geliştirilecek”

20191114201436045_84821.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, BRICS İş Forumu’nun kapanışında söz aldı. Xi konuşmasında, işletmelerin güvene sahip olması durumunda piyasanın da canlılığa kavuşabileceğini belirtti. Xi ayrıca, Çin’in dışa açılma kararlılığının değişmediğine, Çin ekonomisinin uzun vadeli iyiye doğru gelişme eğiliminin süreceğine ve bunun işletmeler için daha elverişli gelişme koşulları yaratacağına vurgu yaptı.

Çin, küresel çapta istikrarsızlık ve belirsizliklerin daha da öne çıktığı bir zeminde, BRICS işbirliğinin karşılıklı güven ve somut eylemlerle derinlemesine gelişimine yön vererek, BRICS ülkelerinin ortak şekilde kalkınmasını teşvik ediyor.

Ekonomik küreselleşmenin tersten esen rüzgarla karşı karşıya kaldığı son dönemlerde korumacılık ve zorbalık eylemleri de çok taraflı ticaret sistemine zarar vererek, dünya ekonomisinin karşılaştığı aşağı yönlü baskıları tırmandırıyor. Bu tarz olumsuz etkilerden dolayı BRICS ülkelerinin ekonomik büyümesinde de farklı derecelerde yavaşlama yaşandı. Ancak sınamalar ne kadar karmaşık ve çetin olursa olsun, güvenin de o kadar kararlı olması gerekiyor. Xi’nin de vurguladığı gibi, ülkeler arasında ekonomi, ticaret ve yatırım temaslarını engelleyen noktaların tespit edilerek, bu doğrultuda somut ve uygulanabilir bir çözüm ortaya koyulması gerekiyor.

Ekonominin küreselleşme sürecinde geri adımlar görülmesine rağmen, dünya ekonomisinin kaynaşma eğilimini durdurmak imkansız. BRICS ülkelerinin nüfusu dünya toplamının yüzde 42’sine, ekonomileri de dünya ekonomisinin toplamının yüzde 23’üne tekabül ediyor. BRICS ülkelerinin dünyanın ekonomik büyümesine katkısı ise yüzde 50’yi aşmış durumda. Bu nedenle Xi konuşmasında, sanayi ve ticaret çevrelerinin BRICS ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğine katılması çağrısında bulundu. Xi’nin bu çağrısı BRICS işbirliğine güçlü bir güven katarak, yatırımın teşvik edilmesine, büyümenin hızlandırılmasına ve istihdamın arttırılmasına yardımcı olacak.

Ekonomik işbirliği, BRICS işbirliği mekanizmasının temelini oluşturuyor. Şu an yaşanmakta olan bilimsel ve teknolojik devrim ile sanayi devrimi, BRICS ülkelerinin ekonomisinde yeni kalkınma noktaları yaratmak ve atılım niteliğinde gelişim gerçekleştirmek için büyük bir fırsat sağlıyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen sene Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS Zirvesi’nde, “BRICS yeni sanayi devrimi ortaklığı”nın beraber oluşturulması önerisinde bulunmuştu ve bu öneri zirvenin deklarasyonuna yazılmıştı. Xi’nin bu önerisi, bilimsel ve teknolojik devrim ile sanayi devriminin taleplerine uygun olduğu gibi, BRICS ülkelerinin yeni işbirliği alanları keşfetmesine de fayda sağlıyor.

BRICS ülkeleri endüstriyel internet, yapay zeka ile siber güvenlik ve bilişim güvenliği gibi alanlarda bir dizi fikir birliğine vardı ve işbirliğini sürekli ilerletmeye devam ediyor. Son düzenlenen BRICS İş Forumu’nun kapanış töreninde konuşma yapan Xi, işletmeler arasındaki işbirliğinin yeni sanayi devrimi ortaklığıyla birleştirilerek, inovasyon ile dijital ekonomi ve yeşil ekonomi gibi alanlarda daha fazla başarı kaydedilmesi için çaba harcanması gerektiğini vurguladı. Xi’nin konuşması şüphesiz ki BRICS çerçevesindeki ekonomik işbirliğine yön verecek. “BRICS yeni sanayi devrimi ortaklığı”, ekonomik kalkınma, siyasi güvenlik ile kültürel ve beşeri işbirliğinin ardından, örgütün işbirliğini destekleyen dördüncü dayanak noktası haline geliyor.

BRICS’in kurucu üyelerinden Çin, önderlik rolü üstlenmeye daima büyük önem veriyor. Yeni sona eren 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) BIRCS ülkeleri zengin sonuçlar aldı. Örneğin, Brezilya fuar sırasında imzalanan sözleşme hacmi bakımından geçen yılki fuara kıyasla 3,6 kat; Rusya ise yüzde 74 artış elde etti.

BRICS ülkelerinin sanayi ve ticaret kesimlerinden 600 temsilciyle de bir araya gelen Xi, “Çin’in dışa açılmasındaki kararlılık değişmeyecek. Çin ekonomisinin uzun vadede olumlu seyretme eğilimi de sürecek” diye konuştu. Bu ifadeler, Çin’in BRICS işbirliğini derinleştirmek için öne sürdüğü taahhüt ile somut bir adım olarak, Çin ile diğer BRICS ülkelerinin daha yüksek derecede karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç elde etmesi konusundaki kararlılık ile öz güveni yansıtıyor.

BRICS işbirliğinin ilk altın on yılında “Çin’in kalkınması dünya için fırsatlar yaratıyor” düşüncesi yeterince kanıtlandı. Çin, yeni başlayan ikinci altın on yılda ise daha fazla katkıda bulunarak, açık ve inovatif adımlarla BRICS işbirliğinde daha fazla meyve alınmasını hızlandıracak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum