Biden, Asyalı Amerikalılara karşın nefret yasası için çağrı yaptı

 

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’yi yeni kraliyet nefret suçları tasarısını mümkün olan en kısa sürede geçirmeye çağırdı. 19 Mart’ta, yerel saatle ABD Başkanı Biden, Kongre’yi salgın sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Asyalı Amerikalılara yönelik şiddet içeren suçlara ve ayrımcılığa yanıt olarak COVID-19 Nefret Suçları Yasası’nı bir an önce geçirmeye çağıran bir bildiri yayınladı.

Biden yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin cinsiyet temelli ve Asya karşıtı şiddeti kınadığını belirtti. Kongre’yi yeni nefret suçu tasarısını hızla geçirmeye ve bir an önce uygulamaya çağıran Biden ayrıca, Federal Adalet Bakanlığı ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na Asyalılara karşı ayrımcılık ve yabancı düşmanlığına karşı önlem alma talimatı verdiğini belirtti.

Yeni Kraliyet Nefret Suçu Yasası, ABD Adalet Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili yeni nefret suçları üzerindeki denetimini güçlendirmeyi, eyalet ve yerel kanun uygulayıcı kurumların nefret suçu istatistiksel raporlama mekanizmasına destek sağlamayı ve Asyalı Amerikan topluluklarının nefret suçu bilgileri edinmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Aslında tasarı ilk olarak Mayıs 2020’de Kongre’ye sunulmuş ancak o tarihlerde kabul edilmemişti. 16 Mart’taki Atlanta saldırısının ardından, Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçları ve ayrımcılık Amerika Birleşik Devletleri’nde paniğe neden oldu. Yeniden düzenlenen tasarının, özellikle nefret suçlarının gözden geçirilmesi ve denetlenmesinden sorumlu olan ABD Adalet Bakanlığı’nda yeni bir pozisyon yaratacağı bildirildi.

Yorumlar

yorum