Beijing, küresel tatil başkenti olma yolunda ilerliyor

news_0ee1500852ef39dca0b7d6030cf40160-750X422.jpg

Beijing’in Pinggu semti, 2020 yılında 16. Dünya Tatil Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Dünya genelinde tatil alanındaki en etkili organizasyonu olan konferans, bugüne kadar Çin’in Hangzhou kentinde, Avustralya’nın Sidney kentinde ve Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde yapıldı. Zengin ekolojik kaynaklara sahip Beijing’in Dünya Tatil Konferansı’na ev sahipliği yapması için avantajları bulunuyor.

Nitekim, Beijing’e 2012 yılında Çin’in tatil ve eğlence unvanı verildi. Huadong Normal Üniversitesi Tatil Araştırma Merkezi’nin yayımladığı Çin Kentlerin Tatilleşmesi Endeksi adlı raporda, Beijing’in son yıllarda art arda birinci sırada yer aldığı görülüyor. Tatil, günümüzde Beijing’de yeşil gelişmenin yeni motoru oldu.

16. Dünya Tatil Konferansı’na ev sahipliği yapan Pinggu semti, Beijing’in doğusunda yer alıyor. Mücevher Dağ ve Kutsal Su unvanına sahip Pinggu semti’nin orman oranı yüzde 67,9’u buldu. Bu sayıyla Beijing’de birinci sırada yer alan Pinggu semti, “doğal bir oksijen deposu” olarak kabul ediliyor. Her yılın nisan ayında, Pinggu semtinde on binlerce hektar şeftali ağacı serbestçe çiçek açmaya başlar. Turistler şeftali ağaçları arasında gezdiklerinde, mis kokulu şeftali çiçekli çayın tadına da bakabilir, ressamların çizdikleri şeftali konulu eserleri seyredebilir, böylece evlerine dönmeyi unuturlar.

Pinggu semtinin doğusunda yer alan Jinhai Gölü, 16. Dünya Tatil Konferansı’nın ana alanı. Jinhai Gölü, Beijing’in en büyük tatil ve eğlence niteliğindeki su parkı. Bu su parkında su motorsikleti, bot ve zip hattı gibi 30’dan fazla eğlence programı turistlere sunuluyor, böylece turistlerin sıcak yaz günlerinde temiz sularla dilediği kadar kucaklaşmasına imkân sağlar.

Pinggu semti, insanların yaz sıcaklarından kaçınabildikleri, doğaya kavuşabildikleri ve lezzetli meyve toplayabildikleri ideal bir yer. Beijing’in en büyük meyve çiftçiliği adı verilen Pinggu’da meyve tarlalarının toplam yüzölçümü, 20 bin hektarı buluyor. Sonbahara girilmesiyle birlikte, Pinggu’nun dört köşesine meyvenin mis kokusu yayılır: kestane, ceviz, fındık ve alıç gibi çeşitli meyveler, Beijinglilerin sofrasını zenginleştirir. Pinggu semti şeftali üretimiyle Çin’de ünlü. Semtte yer alan şeftali tarlasının toplam yüz ölçümü 10 bin hektarı aşıyor, bu nedenle şeftali tarlası büyüklüğü açısından Dünya Guinness Rekoru’na alındı. Pinggu semtinde tarihi 1 milyar 500 milyon yıl öncesine uzanabilen dünyanın en eski karst mağrası olan Jingdong mağarası bulunur. Mağara içinde birbirlerinden ilginç karst manzaralarını keşfetmek, birçok Beijinglilerin hafta sonlarını geçirebilen yolu oldu.

Miyun semti, Beijing’in ekolojik kaynakları zengin olan bir başka bölgesi. Özellikle Miyun, Beijing’in en önemli su kaynağı. Dağlık yerlerinin yoğun bulunduğu Miyun semtinde, yılın dört mevsiminde boyalı resim gibi güzel manzaralar var. Miyun semtinin ortasında, Çin’in Huabei kesiminde en büyük yapay gölü olan Miyun Barajı yer alıyor. Baraj, dağlar arasında süslenen yeşim taşı kemerini andırıyor. Bu nedenle Miyun Barajı’na “Huabei’nin İncisi” adı verildi. Miyun semtinde Chaohe nehri, Baihe Nehri, Andamu Nehri gibi 15 nehir bulunmakta. Uzun tarihi öz geçmişine ve zengin kültür birikimine sahip Miyun semtinde pek çok tarihi kalıntıya da rastlamak mümkün. Çin Seddi’nin Simatai bölümü, günümüzde Ming hanedanında kurulan Çin Seddi’nin en iyi korunan bir parçası. Burası İngiltere Reuters haber ajansı tarafından “dünyada kaçınılamaz on manzara yeri listesi”ne dahil edildi. Gubei kasabası, Çin’in Huabei kesimini kuzeydoğu kesimine bağlayan önemli geçit. Kasabada imparatoral yol, antik opera ve Wanshou Sarayı gibi birçok tarihi kalıntı bulunuyor. Gubei Su Kasabası, Beijing’in ideal bir tatil merkezi. Akşam saatlerinde dostlarla birlikte Gubei Su Kasabası’nda kürekler çekerek, botlarla gezebilirsiniz ayrıca yerel halkın eski tarla işlerini konu alan sanat gösterisini izleyebilir, şifalı bitkilerden yapılan yemeklerin tadına bakabilir ve bereketin sevincini dostlarınızla birlikte yaşayabilirsiniz. Öte yandan, burada kültür ve gezi unsurlarını bir araya getiren tarım parkları ile köy pansiyonları da ziyaretçilere pek çok gezi seçeneğini sunuyor.

Pinggu semtinde meyvelerin mis gibi kokulara kapılan geziler, Miyun semtinde tarihi eserlerle dolu yolculuklar, insanlara Beijing’in özgün tarih ve kültürü tanıtmanın yanı sıra, kentin gizemli tatil avantajını da gösteriyor. Beijing, her zaman dünyanın dört köşesinden gelen turistleri sıcaklıkla bekliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum