Batı, basın özgürlüğü bahanesiyle Hong Kong’daki istikrara zarar vermek istiyor

rBABCmDVi8yAXl1TAAAAAAAAAAA924.1080x620.770x443.jpg

Hong Kong merkezli Apple Daily gazetesi ve gazetenin internet sitesinin kısa süre önce kapatıldığı ilan edildi. ABD ve İngiltere dahil bazı Batılı ülkelerden bazı politikacılar, Çin’i basın özgürlüğünü ihlal etmekle suçladı.  Söz konusu suçlama ne kadar mantıksız ve mesnetsiz!

Aslında, Apple Daily gazetesinin kapanmasının basın özgürlüğüyle bir alâkası bulunmuyor. Apple Daily, Hong Kong’daki Ulusal Güvenlik Yasası’na aykırı faaliyetlerde bulunduğu için kapatıldı. Bazı Batılı politikacılar, basın özgürlüğünü koruma bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışarak uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı hareket etmiş oluyor. Hong Konglular dahil bütün Çinli vatandaşlar malum politikacıların bu davranışına kararlılıkla karşı çıkıyor.

Öncelikle, Apple Daily gazetesinin kapatılması, gazetenin yönetim kurulu tarafından verilen bir karar.

Batılı ülkelerden bazı politikacılar, Apple Daily gazetesinin işleyiş sorununu ihmal ederek gazetenin kapatılmasının sorumluluğunu Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimine attı. Amaçları Hong Kong dahil Çin’in tamamında kalkınmaya mâni yaratmak. Basın özgürlüğünü savunduklarını iddia eden bu politikacılar, aslında basın özgürlüğünü baltalamaya çalışıyor.

2020 yılında, ABD’de George Floyd davası nedeniyle meydana gelen şiddetli protestolarda çok sayıda basın mensubu, polis şiddetine maruz kalarak tutuklandı. Bu, ABD’deki basın özgürlüğü mü?

Ayrıca ABD yönetimi, yaptırımlar çerçevesinde 30’dan fazla İranlı basın kuruluşunun internet sitelerini kapattı. Bu da ABD’deki basın özgürlüğü mü? Analistlere göre, basın özgürlüğü ABD için sadece siyasi bir araç.

Yorumlar

yorum