Baskılar, Çin’in bilim alanındaki adımlarını durduramaz

20190618191146874_61981.jpg

Nobel ödüllü Çinli bilim insanı Tu Youyou ve birlikte çalıştığı araştırma ekibi, yakın zamanda en son bulgularını açıkladı. Tu Youyou ve ekibi, artemisinin direncinin tedavisini mümkün kılan bir plan ortaya koydu. Bu, Çinli bilim insanlarının, insanlığın yüzleştiği tıbbi sorunları çözmeye ve küresel sağlık yönetişimini iyileştirmeye yönelik yeni katkıları niteliğinde. Tu Youyou gibi milyonlarca Çinli bilim insanının yanı sıra çalışmalara kendini adama ahlakı ve bilim alanında zirveye tırmanma cesareti, Çin’in bilim ve teknolojide ilerlemesinin sırrıdır.

Ancak bazı Amerikan siyasetçiler Çin’in bilim, teknoloji ve inovasyon adımları karşısında diken üstünde. Kendi ülkelerinin bu alandaki rekabet gücünü artırmak için atılması gereken adımları düşünmek yerine Çin’i karalamaya çalışıyorlar, asılsız iddialar ortaya atıyorlar. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Christopher Wray, geçtiğimiz nisan ayının sonunda New York’ta yaptığı bir konuşmada Çin’i karalamıştı. Wray, “Çin hükümeti; toplumunu, özellikle şirketleri, üniversiteleri ve kurumlarını fikri mülkiyet haklarını çalmaya teşvik ediyor.” demişti.

Buna ek olarak Washington son dönemde “ulusal güvenlik” bahanesiyle Çinli öğrencilerin ABD’de okumasını, Çinli şirketlerin ABD piyasasına girişini engellemeye çalışıyor; Huawei gibi Çinli şirketleri ablukaya alıyor. Çok sayıda Amerikan şirketini, Çinli şirketlere tedariki kesmeleri konusunda manipüle ediyor. Hatta bazı Amerikan siyasetçiler, Çin ile “bilimsel ve teknolojik ayrışma” çığlıkları atarak, ABD’nin bilim ve sanayideki üstünlüğünü korumasını hedefliyor.

Yine de hiçbir abluka Çin’in bilimsel, teknolojik ve yenilikçi adımlarını engelleyemez. Tarihine bakıldığında Çin’in, ekonomik sıkıntılar yaşadığı 1960-1970 yılları arasında Batılı ülkelerin ablukalarına rağmen atom ve hidrojen bombaları üretip uzaya uydu fırlatacak düzeye geldiğini görebiliyoruz. Ayrıca dışa açılma politikasının uygulandığı son 40 yılda milyonlarca Çinli bilim insanı, tek başına mücadele edip çaba göstererek insanlığın karşılaştığı ortak sorunlara çözüm getirilmesine muazzam katkılarda bulundu. Kazan-kazan ve karşılıklı menfaat temelinde uluslararası teknolojik işbirliği ile Çin’e özel inovasyon yolunu açtı.

Örneğin, Çinli bilim insanlarının artemisinin direnciyle ilgili keşifleri, Afrika’da malaryaya yakalanan milyonlarca hastayı kurtardı. Hibrit çeltik üretimi, milyonlarca insanın gıda sorununu çözdü. Mozi kodlu kuantum deneyleri yapacak uydunun uzaya gönderilmesi, güvenli küresel haberleşme şebekesinin kurulması için atılan ilk adımdı. Ay’ın karanlık yüzüne ilk defa iniş yapan Chang’e-4 kodlu keşif aracı, insanlığın Ay’a ilişkin bilgisini arttırmasına yardım edecek.

Cumhurbaşkanı Xi’nin kısa süre önce St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu’nda vurguladığı gibi, Çin, 5G teknolojisi dâhil ileri teknoloji ürünlerini dünya ülkeleriyle paylaşmaya hazırdır. Bu yeni rekabet güçlerinin geliştirilmesine ve ekonomik kalkınma modelinin düzeltilmesine yararlı olacaktır.

Çin, 170 milyondan fazla yüksek öğrenim görmüş yetenekli insan kaynaklarına sahip durumda. Küresel Ar-Ge yatırımları listesinde ikinciliğini koruyor. Aynı zamanda patent başvurusu ve patent verme bakımından dünyada ilk sırada.

Çin küresel teknoloji işbirliği hususunda daima kapsayıcı ve açık bir tutum sergiledi. Amerika’nın teknolojik hegemonyası, bunu nasıl durdurabilir?

Bu noktayla ilgili açıklamalarda bulunan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, “ABD bilim ve teknoloji seviyesi açısından daima lider olmayı beklememeli, Çin’in bu alanda ilerlemesini kabul etmelidir.” dedi.

Bugün ABD’deki bazı şahsiyetler ülkelerinin nasıl güçlendiğini unutmuş, hatta engel koyma ve müdahil olma yöntemleriyle başka ülkelerin bilim ve teknolojide gelişmesini durdurmaya çalışıyor. Bu tür girişimler, yalnızca Çin’in de aralarında bulunduğu ülkelerin inovasyon kararlılığını artıracaktır. Kendi bildiğini okuyan ABD ise sonunda insanlığın işbirliği kurarak bilimsel ve teknolojik gelişme eğilimi tarafından bir kenara itilecektir.

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum