“Avustralya Çin’e yönelik politikalarını gözden geçirmeli”

rBABDGCc20OAdrlJAAAAAAAAAAA87.640x359-1.jpeg

Avustralyalı bazı politikacılar son dönemde Taiwan sorununu bahane ederek Çin ile savaşabileceklerini iddia etti. Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, 25 Nisan’da yaptığı açıklamada, Taiwan sorunu nedeniyle Çin’le savaşma olasılığının mevcut olduğunu belirtti.

Eski Avustralya Dışişleri Bakanı Gareth Evans ve Avustralya Kamu Üniversitesi’nden Profesör Hugh White’nin aralarında bulunduğu bazı kişiler de verdikleri demeçlerde, ‘Çin’le savaş’ iddiasının ABD ile Çin arasındaki savaş riskini arttırdığını, bu bedeli kaldıramayacak Avustralya’nın Çin’e yönelik politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Gareth Evans, Asialink’e verdiği demeçte, “Çin, dünya çapında yeni bir düzen kurmakta ısrar etmiyor. Çin ile savaşma yönündeki provokasyonların devam ettirilmesi durumunda çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.” diye konuştu.

Hugh White de “Avustralya’nın Çin’le yepyeni bir ilişki kurması gerekiyor. Bu ilişki aracılığıyla, bir yandan mevcut dış ortam dikkate alınmalı, diğer yandan ülkenin çıkarları korunmalı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorum