Arzum, Türk kahvesini Çin piyasasına getirecek

20191104190920557_11170.jpg

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı yarın Shanghai’de başlayacak. Fuara Türkiye’den çok sayıda işadamı katılacak. Fuara katılan Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi (DEİK) Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, geçen yıl düzenlenen ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı sırasında Türkiye adına Suning Şirketi’yle 500 milyon avroluk satın alma anlaşması imzaladı. Murat Kolbaşı, bu seneki fuara da katılacak.

Murat Kolbaşı aynı zamanda Türkiye’nin ünlü beyaz eşya şirketlerinden Arzum’un yönetim kurulu başkanı. 30 yıldır bu şirkette bulunan Kolbaşı, şirketin Çin’in gelişmesiyle aynı tempoda büyümekte olduğunu dile getirdi.

Kolbaşı, 1992 yılından beri her yıl Nisan ve Ekim aylarında mutlâka Çin’deki Guangzhou İthlat ve İhracat Fuarı’na katılıyor. İki yıldır da Shanghai’da düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Kolbaşı’nın Çin gezisi kapsamındaki diğer bir rutin haline gelir.

Shanghai’daki ithalat fuarının Çin’in ihracatına yön veren Guangzhou Fuarı’ndan tamamen farkılı olduğuna işaret eden Kolbaşı, ithalat fuarının Çin’in uyguladığı Kuşak ve Yol inşasının getirdiği bir sonuç olduğunu savundu.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya atılmasından bu yana, Çin piyasasının daha çok dışa açıldığına dikkat çeken Kolbaşı, dünya markası haline gelmek isteyen herhangi bir işletmenin 1 milyar 400 milyonluk bir nüfusa sahip olan dev piyasayı ihmal etmeyeceğini söyledi. Kolbaşı, Çin’de fuarlara katılarak Çin piyasasıyla ilgili geniş bilgi edindi ve Çin’deki kahve satışının sürekli artmasıyla Türk kahvesinin Çin piyasasına girmesi için fırsatlar bulunduğunu keşfetti.

Kolbaşı, “Çinli tüketicilere, özellikle Çin’deki kahve zincirlerine ürünlerimizi satmayı arzu ediyorum. Özellikle kahve zincirleriyle işbirliği yapacağız.” diye konuştu.

Arzum, 2017 yılında kahve zincirlerinden Starbucks’la işbirliği anlaşması imzaladı. Bu sene, Arzum bu işbirliği modelini diğer ülkelerde de yaygınlaştıracak. Arzum, kısa süre içinde onlarca ülkedeki Starbucks’la işbirliği yapacak.

Çin’in içinde bulunduğu Uzak Doğu pazarının tüketim kabiliyetinin sürekli arttığına dikkat çeken Kolbaşı, ithalat fuarı gibi platformlara dayanılarak Uzak Doğu’yla ilgili daha fazla bilgi edinilebildiğini vurguladı.

Kolbaşı, “günümüzde İstanbul’dan Beijing’e 8 saatlik uçuşla varılabilir. Uzak Doğu bize hiç uzak sayılmaz. Doğudan ithalat yaptığımız gibi Doğu’ya ihracat da yapmamız gerekir.” ifadesini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum