Amerikan siyasetçiler niçin Hong Kong’daki kaosu destekliyor?

20191123114050277_88524.jpg

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde şiddet eylemleri etkisini yitirirken bazı Amerikan siyasetçiler hiç vakit kaybetmeksizin 2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı”nı çıkardı. Tasarının amacı, Hong Kong’daki şiddet eylemcilerini desteklemek.

Nitekim bu siyasetçiler, Hong Kong’da büyük kaosu, hatta çöküşü istiyor. Eğer Hong Kong uzun vadeli kaosa mahkûm olursa, küresel finans merkezi konumunu da otomatik olarak kaybeder. Başta finans olmak üzere çeşitli alanlarda çalışan nitelikli bireyler Hong Kong’dan ayrılır. Sonuç olarak Çin’in finans piyasası bu durumdan olumsuz etkilenir ve Çin ekonomisinin gelişmesi önünde büyük bir engel teşkil edebilir.

Diğer taraftan bazı Amerikan siyasetçiler, 24 Kasım’da düzenlenmesi planlanan yerel meclis seçimlerine müdahale etmeye ve kendi yetiştirdikleri güçleri Hong Kong’daki siyaset sahnesine çıkarmaya çalışıyor. Büyük planları, Hong Kong’un çöküşüyle Çin’in kalkınmasını engellemek. Onlar, radikal protestocuların şiddet eylemlerini kullanarak Hong Kong’da “renk devrimi” yapmaya, “bir ülke-iki sistem” politikasını çökertmeye, Çin milletinin birlik olma davasını suya düşürüp yeniden kalkınışını bastırmaya çalışıyorlar.

Buna rağmen, Çin hükümeti ve halkı, söz konusu siyasetçilerin sınır tanımayan baskısına boğun eğmeyecektir. ABD Senatosu’nun onayladığı söz konusu yasa tasarısı, Çin’in içişlerine karışmaktır ve yalnızca kâğıt üzerinde durmaktan başka bir etki yaratamayacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum