Afrika Girişimci Yarışması kıtada girişimcilik ruhunu teşvik ediyor

news_af21af5cf8fd3ca35547bb6774bb3e77-750X422.jpg

Jack Ma (Ma Yun) Kamu Refah Vakfı ve Alibaba Kamu Refah Vakfı tarafından düzenlenen Afrika Girişimci Konferansı ile Afrika Girişimci Yarışması’nın finali 16 Kasım’da Gana’nın başkenti Accra’da düzenlendi.

“Jack Ma Afrika Girişim Fonu” projesi bu yıl şubat ayında başlatıldı. Projeyle 10 yıl içinde 10 milyon Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları kaynak sağlanarak Afrikalı genç girişimcilerin teşvik edilmesi planıyor.

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Afrika Girişimci Konferansı’nda “Bugün yarışmaya katılan girişimciler kıtada girişimciliğin tohumları oldu. Onlar, daha fazla kişinin hayatını değiştirmeye ve hayalini gerçekleştirmeye çalışacak. Eğer onlar başarılı olursa, daha fazla ‘iş kahramanları’ çıkacak. Onların başarılarının Afrika’ya yeni umutlar getirmesini umuyoruz.” diye konuştu.

50’den fazla ülkeden gelen 10 binden fazla girişimci Afrika Girişimci Yarışması’na katıldı. 10 yarışmacı finalinde girişimcilik projelerini gösterdi. Nijerya’dan gelen Temie Giwa-Tubosun birinciliği kazandı ve Jack Ma Afrika Girişim Fonu’nun verdiği 1 milyon doların sahibi oldu.

Gana Cumhurbaşkanı Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, Birleşmiş Milletler’in (BM) eski Genel Sekreteri Ban-ki Moon ve Çin’in Accra Büyükelçisi Wang Shiyan da etkinliğe katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum