ABD’nin Tibet’le yasasının asıl amacı Çin’in kalkınmasını engellemek

20181222150402838_41082.jpg

ABD Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından kabul edilen “2018 Karşılıklı Tibet’e Giriş Yasa Tasarısı”, kısa süre önce Beyaz Saray’da onaylanarak, resmen ABD yasalarından biri oldu.

“Tibet’e Eşit Seyahat Yasası” olarak da adlandırılan söz konusu yasa, Çin’in içişlerine yapılan cahilce ve küstah bir müdahale olmanın yanı sıra, ABD Kongresi’nin gerçekleri göz ardı ederek, Çin’in kalkınmasını engellemek için oynadığı kötü numalardan biri.

Sözde “Tibet’e Eşit Seyahat Yasası” uyarınca, Çin hükümetinin ABD’li basın mensupları, diplomatlar ve turistlerin kısıtlamasız olarak Tibet bölgesine girmesine izin vermesi gerekiyor. Aksi takdirde ABD vatandaşlarının Tibet’e girmesine izin vermeyen politikaları belirleyen Çinli yetkililerin de ABD’ye girişi kısıtlanacak. ABD vatandaşlarının daha serbest bir şekilde Tibet’e girmesini amaçlıyormuş gibi görünen söz konusu yasanın özünde ise “Önce Amerika” düşüncesi ve ABD’nin iç yasalarının uluslararası yasaların üstünde olduğuna inanan hegemonik anlayış yatıyor.

Söz konusu yasanın hazırlanmasında, önerilmesinde ve onaylanmasında rol oynayan Kongre üyelerinin bilinçaltında, ABD vatandaşlarının dünyanın her yerine serbestçe gidebileceği düşüncesi mevcut. Ancak bu dünya onların hayal ettiği gibi değil. Hiçbir ülke, kendilerine, kurallarına ve düzenlerine saygı göstermeyen kişileri hoş karşılamaz.

Tibet, öteden beri Çin’in koparılamaz bir parçası. ABD Kongresi’nin, ABD vatandaşlarının Tibet’e serbestçe girmesini bahane etmesi sadece uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırı olmakla kalmıyor, aynı zamanda Çin’in iç işlerine yönelik bariz ve kaba bir müdahale anlamına geliyor.

Aslında Çin, Amerikalılar da dahil Çin’e ve Tibet’e gerçekten iyi niyetle yaklaşanların Tibet’e seyahat etmesine hiçbir zaman karşı çıkmadı. İstatistiklere göre, Tibeti’i önceki yıl 321 bin 900, geçen yıl 343 bin 500 ve 2018 yılının ilk 11 ayında da 381 bin 400 kişi ziyaret etti. Bu turistlerin 95 binden fazlasını seyahat amacıyla Tibet’e gelen Amerikalılar oluşturuyor. Bunun yanı sıra, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki bazı partilerin liderleri ve senatörleri de heyet olarak Tibet’i ziyaretler gerçekleştirdi.

Bu gerçekler, son yıllarda Tibet’i ziyaret eden yabancıların sayısının azalmadığını, aksine her yıl arttığını göstermektedir.

Pek çok yabancı Tibet’e geldikten sonra, önceki izlenimlerini geride bırakarak bu gizlemli topraklar tarafından derinden etkilendiler. Bazıları ise, yaşamak ve çalışmak üzere Tibet’te kaldı. Bir kısmı da Tibet’i inceleyerek, yazılar veya kitaplar yazdı.

Çin hükümeti, yabancıların Tibet’e seyahat etmelerini engellemek yerine, Tibet’in tarihi ve kültürünü, özellikle çağdaş Tibet’te yaşanan değişiklikleri dünyaya tanıtmak için ellerinden geleni yapıyor.

Tibet Özerk Bölgesi yönetimi de, daha fazla kişiyi Tibet’e çekmek için, kış turizmine yönelik kampanyalar gibi bir dizi çalışma hayata geçirdi. Bütün bu çabalar, Tibet Özerk Bölgesi’nin dünyanın dört bir köşesinden ziyaretçi beklediğini gösteriyor.

Tibet’teki altyapı tesislerinin iyileştirilmesi, merkezi hükümetin Tibet’in dışa açılmasını ilerletmeyi amaçlayan çalışmalarının en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Geçen yıl yürütülen çalışmaların sonucunda Tibet’teki köylerin yüzde 99’una karayoluyla ulaşım mümkün hale geldi. Bu karayolların toplam uzunluğu 90 bin kilometreye ulaştı. Yurt içi ve yurt dışı uçuş rotalarının sayısı da 37’den 79’a yükseldi. Ayrıca, Qinghai-Tibet demiryolunun 2006’da hizmete girmesinin ardından, Sichuan-Tibet demiryolunun proje çalışmaları ve inşası da kapsamlı olarak başlatıldı.

Bölgedeki bütün köylerde GSM sinyallerine ulaşım mevcut. Ayrıca köylerde geniş bant erişim oranı da yüzde 85’e ulaştı. Tibet’i gezen yerli yabancı turistler söz konusu gelişmelere yakından şahit oluyor.

Bunun dışında, Çin’in Güney Asya’ya açılan bir ticaret kanalı niteliğindeki Tibet’in dış ekonomik temasları son yıllarda sürekli yoğunlaşıyor. Yabancı şirketlerin Eylül ayında düzenlenen 4. Çin Tibet Turizm ve Kültür Fuarı’nda gerçekleştirdiği sözleşme hacmi, toplam hacmin yüzde 60’ını oluşturdu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kısa bir süre önce düzenlenen ve Çin’de dışa açılmanın 40. yıldönümünün kutlandığı toplantıda yaptığı konuşmada, reform ve dışa açılmanın çağdaş Çin’in en belirgin özelliği olduğuna dikkat çekti. Xi, Çin ulusunun reform ve dışa açılma tutumuyla geleceğe doğru ilerlemeye devam edeceğine işaret etti.

Hiç şüphe yok ki Tibet’in kapısı dışa daha da açılacak. Tibet’te sorun yaratanlar değil; Tibet’e saygı duyan, iyi niyetle yaklaşan, ön yargı beslemeyen ve Tibet’in kalkınmasına ilgi gösterenler daima memnuniyetle karşılanacak. Çin’in içişlerine “Tibet’e Eşit Seyahat Yasası” gibi dış yasalarla müdahale etmeyi isteyenler ve Tibet’te kendi amacını gerçekleştirmek için sorun yaratanlar asla Tibetliler tarafından hoş karşılanmaz!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum