“ABD’nin Hong Kong’a müdahalesi kendisine ve başkalarına zarar verir”

20190926202500917_57943.jpg

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi dün, sözde “2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nı onayladı. Bu adımla, ABD insan hakları ve demokrasi kisvesiyle Hong Kong’daki radikal güçlere ve şiddet eylemcilerine destek verip, Çin’in iç işlerine kabaca müdahale ettiği gibi, uluslararası hukuk kurallarını ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini de çiğnedi. Söz konusu yasayla, ABD’deki bazı çevrelerin Hong Kong’da kaos yaratıp, Çin’in kalkınmasını engelleme yönündeki kötü niyetleri de ortaya çıkmış oldu. Çin, buna kararlılıkla karşı çıkıyor ve bu eylemleri en sert dille kınıyor.

Sözde “2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”, “1992 ABD-Hong Kong Politika Yasası”na göre, Hong Kong’a bağımsız gümrük bölgesi gibi “özel statü” verilmesinin sürdürülüp sürdürülmemesine karar vermek için, ABD yönetiminden her yıl Hong Kong’daki özerklik durumunu teyit etmesini istiyor. Hong Kong işleri tamamen Çin’in iç işleridir ve ABD ne Hong Kong’un işlerine karışma, ne de sözde “teyit etme” hakkına sahiptir.

Anavatana kavuşmasından bu yana geçen 22 senede merkezi hükümetin büyük destekleriyle Hong Kong’un sahip olduğu serbest liman ve bağımsız gümrük bölgesi statüsü hep korundu.

Ekonomi, ticaret, finans, deniz taşımacılığı, haberleşme, turizm, kültür ve spor gibi alanlarda ise, Hong Kong, “Çin’in Hong Kongu” adıyla, dünyadaki diğer ülkeler, bölgeler ve uluslararası örgütlerle ilişkilerini sürdürüyor; ilgili anlaşmalar imzalıyor; yükümlülüklerini yerine getiriyor. Bütün bu özerklik hakları, Hong Kongluların gördüğü ve hiçbir önyargı taşımayan insanların da objektif olarak kabul ettiği gerçeklerdir. Hong Kong’da son dört aydır meydana gelen bir dizi aşırı şiddet olayı, Hong Kong hukukunun izin verdiği normal yürüyüş ve miting çerçevesinden çoktan çıktı. Hukukun üstünlüğü sınırını aşan ve “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine meydan okuyan bu girişimler, Hong Kong’un ekonomik ve sosyal gelişimine ciddi zarar getirdi.

Öte yandan, ABD’deki bazı parlamenterler çifte standart uygulayarak, Çin karşıtı olanların ve Hong Kong’da kaos yaratmayı hedefleyenlerin aşırı şiddet girişimlerine göz yumuyor ve hatta girişimlerini meşrulaştırmaya çalışıyor. Hong Kong polisinin büyük bir soğukkanlılıkla yasaları uygulama eylemlerini “Hong Kong’un özgürlüğünü bastırma girişimi” olarak ifade eden söz konusu Amerikan parlamenterler, Hong Kong halkının şiddet olaylarının durdurulması ve toplumsal düzenin normale dönmesi taleplerini ise kulak ardı ediyor. Bu faaliyetlerin asıl amacı, Hong Kong’da kaos yaratanlara kaçış yolu hazırlamak. Çin’in iç işlerine yönelik bu alenen müdahale girişimi, ABD’deki bazı çevrelerin “Bir Ülke, İki Sistem” politikasını boykot ettiği ve Çin’e baskı yaptığı yönündeki komployu gözler önüne seriyor. Bu faaliyetler, hem başkalarına hem de kendilerine zarar verecek.

Hong Kong, ABD’nin Asya’daki en önemli ekonomik ve ticari ortaklarından biri. Hong Kong’da bin 300 ABD’li şirketin şubesi var. Ayrıca yaklaşık 85 bin ABD vatandaşı Hong Kong’da yaşıyor ya da çalışıyor. Hong Kong’un refahı ve istikrarı, başta ABD olmak üzere birçok tarafın çıkarlarına uyuyor. ABD Kongresi’nde onaylanan ilgili yasa, yanlış sinyal vermekten başka bir işe yaramayacak. Söz konusu yasa ayrıca, Hong Kong’daki şiddet yanlılarına verdiği destekle, bölgede daha fazla kaos yaratılmasına neden olacak. Bu durum aynı zamanda ABD’nin kendi çıkarlarına da zarar verecek.

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkisi kurulmasından bu yana geçen 40 yıla bakılırsa, ikili ilişkilerin istikrarının korunmasındaki kritik noktanın birbirinin toprak egemenliğine, sosyal sistemine ve kalkınma yoluna saygı gösterilmesi olduğu görülecektir. Çin, ABD’nin iç işlerine hiçbir zaman karışmadı. ABD’nin de Çin’e aynı tutumu sergilemesi gerekir. Hong Kong meselesi, Çin’in iç işlerine ait. Hiç kimsenin Çin’in ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını savunma ve Hong Kong’un refahı ile istikrarını koruma kararlılığını küçümsememesi gerekiyor. Hong Kong ile ilgili yasa derhal yürürlükten kaldırılmalı ve Hong Kong’a zarar veren eylemler derhal sonlandırılmalı. Çin, çıkarlarına zarar veren herhangi bir girişime kesinlikle güçlü şekilde karşılık verecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum