“ABD’nin eli nereye değse… Bakınız Irak, Ukrayna, Suriye, Hong Kong”

20191121162114577_59413.gif

ABD Senatosu, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa tasarısını önceki gün onayladı. Çin ciddi tepki gösterdi.

Çin Medya Grubu’na (ÇMG) bağlı Büyük Körfez Bölgesinin Sesi Radyosu’nda dün “Amerikalı siyasetçilerin kirli elleri çok uzadı” başlıklı bir yorum yayınlandı.

Yorumda, Amerikalı siyasetçilerin kirli elleri nereye uzanırsa orada huzursuzluk yaşandığını ifade edildi. ABD müdahalesinden dolayı Irak halkının çok zor bir duruma düştüğü, Ukrayna halkının bir gecede yoksullaştığı ve Suriye halkının büyük kısmının mülteciye dönüştüğü kaydedildi.

Yoruma göre ABD şimdi de huzur bozucu emellerini Hong Kong’a uzattı. Bu kez amaç Çin’in gelişimini engellemek. Yorumda, Hong Kong halkının da parçası olduğu 1 milyar 400 milyonluk Çin halkının artık bu kirli hesapların farkında olduğu hatırlatıldı.

Hong Kong’a müdahale etmenin Çin’in kalkınmasını durduramayacağına dikkat çekilen yorumda, ABD’nin ısrar etmesi halinde Çin’in ulusal egemenlik ve güvenliğini korumak için daha güçlü tedbirler alacağı ifade edildi.

Öte yandan Hong Kong Özel İdari Bölgesi (SAR) hükümeti, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa tasarısını onaylamasına tepki gösterdi. Yasa tasarılarının Hong Kong’un iç işlerine karışmakla kalmayıp, şiddet yanlısı göstericilere yanlış mesaj verdiği belirtildi.

SAR hükümet sözcüsü, dün yaptığı konuşmada, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası ve Hong Kong’la ilgili diğer bir yasa tasarısının hem gereksiz hem de asılsız olduğuna işaret ederek bu yasa tasarılarının iki tarafın da çıkarlarına zarar vereceğini dile getirdi.

Sözcü, “ABD son 10 yılda Hong Kong’dan elde ettiği en yüksek ikili ticaret fazlası da dahil olmak üzere, geçen yıl yalnızca 33 milyar doları aşan çok büyük ekonomik çıkarları elde etti. ABD’nin Hong Kong’a yönelik ekonomik ve ticari politikayı tek taraflı olarak değiştirmesi, iki taraf arasındaki ilişkileri ve ABD’nin çıkarlarını olumsuz etkileyecek. Ek olarak, Hong Kong ve ABD ihracat kontrolü ve yasama konusunda da yakın işbirliği içindedir. ”

SAR yönetiminin ABD ile karşılıklı yarar ve kazanca dayalı işbirliği ilişkilerini ortaklaşa sürdürmeyi temenni ettiğine işaret eden sözcü, ABD yönetiminin bu tasarıları yasalaştırmaktan kaçınması arzusunu dile getirdi.

Sözcü ayrıca yabancı hükümetlerin her ne yolla olursa olsun Hong Kong’un iç işlerine müdahil etmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum