ABD’li yargıç koronavirüs yerine “Çin virüsü” dedi, barolar ayağa kalktı

 

ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Lake County Common Pleas Mahkemesi yargıcı John P. O’Donnel’in bir makalede koronavirüsü yerine “Çin virüsü” ifadesini kullanması yargı dünyasını karıştırdı. Yargıç John P. O’Donnell, baronun yayını olan Lake Legal Views’de yayımlanan yazısında üç kez “Çin virüsü” ifadesini kullanınca Lake County Barosu başta olmak üzere bölgedeki barolar tepki gösterdi. Ohio Asya Amerikan Barosu yaptığı yazılı açıklamada O’Donnell’in kelime seçimini kınayan bir bildiri yayınladı ve terimin “ayrımcı ve yabancı düşmanı” çağrışımına neden olduğunu vurguladı.

Newsweek’e yer alan habere göre açıklamada, “Koronavirüsü ve Covid-19’u tanımlamak için ‘Çin virüsü’ terimini kullanmak yanlış ve kabul edilemez. Örgütümüz ve genel olarak toplumumuz, yargı mensuplarından birinin bu tür ayrımcı ve ırkçılıkla suçlanabilecek bir dil kullanmasından derin rahatsızlık duyuyor. Bu dil stereotiplerin anti -Asya önyargısı ve ırkçı saldırılara zemin hazırlayabilir” denildi.

Ohio Ceza Savunma Avukatları Derneği de O’Donnell’in bu terimi kullanmasını kınayan bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Mahkemeler, herkesin emin bir şekilde adil muamele göreceklerini bekledikleri, onur ve dürüstlük örneği kurumlar olmalıdır. Bu kadar açık ve umursamaz bir dil, tam tersi bir mesaj veriyor. Yargıç O’Donnell’in açık ve aleni duyguları göz önüne alındığında, bir Asyalı Amerikalının, beyaz olmayan herhangi bir kişinin veya başka bir azınlık mensuplarının adil bir muamele göreceğine inanarak mahkeme salonunda yürüyebileceğini düşünmek neredeyse imkansız hale gelebilir” uyarısında bulunuldu.

Lake County Barosu Başkanı Joshua Strickland da cleveland.com’a yaptığı açıklamada, O’Donnell’in köşesinde “Birçok insana karşı duyarsız ve saldırgan bir ifade kullandığını” kabul ederek “Bu makale, Baro Yönetim Kurulu’nun onayı veya incelemesi olmaksızın personel tarafından yayınlanmıştır ve Baro’nun veya yönetim kurulunun görüş, tutum veya görüşlerini yansıtmıyor” dedi.

Asyalı Amerikalılara karşı nefret suçları artıyor

Araştırmalar, O’Donnell’in kullandığı ifadenin 2020’de koronavirüs salgınının başlamasından bu yana Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçları, ayrımcılık vakaları ve taciz sayısının

önemli ölçüde artmasına neden oldu. California Berkeley Üniversitesi profesörlerinin eylül ayında yaptığı bir araştırmaya göre, eski Başkan Donald Trump da dahil olmak üzere milletvekillerinin “Çin virüsü” ifadesini kullanması, Asyalı Amerikalılara karşı ayrımcılığın artmasına neden oldu.

 

Yorumlar

yorum