ABD’li siyasetçiler rahatsız olsa da gerçek değişmeyecek

528b81696bb3f7772744483f.jpeg

Tıpkı geçmişte olduğu gibi Çin Komünist Partisi’nin 19. Merkez Komitesi 4. Genel Kurulu da Parti’nin ve ülkenin önceliklerini tespit etme konusunda fikir birliği ile sona erdi. Fikir birliği Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Xi Jinping’in vurguladığı üzere ülkenin modernize edilmesini ve yönetişim kapasitesinin merkeze alınmasını kapsıyor.

Perşembe günü yayımlanan bildiri Çin Komünist Partisi’nin duruşunu yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda 100 yılda görülmeyen büyük değişimler çağına yanıt verecek operasyonel kimi adımların yönetimsel olarak atılacağını kanıtlıyor. Dahası, ortaya çıkan tablo Çin Komünist Partisi’nin her alanda daha etkin ve yetkin olacağının da ispatı.

PARTİNİN KARARLARI AÇIK VE SARSICI

Çin Komünist Partisi 19. Merkez Komitesi önceki yıllarda yapılan genel kurul toplantılarında sırasıyla ülke anayasasına uygun olarak yöneticilerin terfilerini geçekleştirdi, Parti’de ve devlet organlarında reformları derinleştirme kararı aldı.

Parti’nin kararları açık, sarsıcı ve oldukça net: Zengin, güçlü, modern bir sosyalist ülke kurmak için her yönüyle orta halli refah toplumunu oluşturmak. Bunun sonucunda medeni, demokratik ve ahenk için Çin ulusunun büyük yenilenmesi gerçekleşecek.

Çin Komünist Partisi’nin 19 Ulusal Kongresi, Xi Jinping’in Çin’e özgü sosyalizm fikrini yönetime adapte etme anlayışını benimsediyse 4. Genel Kurul da bu anlayışın bilimsel, demokratik ve hukuk kuralları uyarınca ete kemiğe bürünmesi olarak tarif edilebilir.

KİMİLERİ RAHATSIZ OLSA DA SÜREÇ DEVAM EDECEK

Genel Kurul ayrıca, dış etkenlerin Çin Komünist Partisi’nin görevlerinden uzaklaştıramayacağının kanıt olmuştur. Yayımlanan bildiri Parti’nin sürekli reform ve inovasyon hamlelerinin arkasında halkına ve kendisine duyduğu inanç yer alıyor.

Böyle bir yaklaşım başta Amerika’daki kimi siyasiler olmak üzere bazı aktörleri huzursuz edebilir. Buna karşın Çin Komünist Partisi’nin 19. Merkez Komitesi 4.Genel Kurulu reform ve dışa açılmayı yüksek bir kalkınmayla taçlandırmanın iradesini sürdürecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum