ABD’li akademisyenler: Soykırım iddiası mesnetsizdir

rBABDGCJTwSAEwzgAAAAAAAAAAA788.768x432.jpg

ABD merkezli Project Syndicate adlı haber sitesinde kısa süre önce yayımlanan bir makalede Amerikalı uzmanlar Xinjiang’da soykırım yapıldığı iddiasının mesnetsiz olduğu yönünde görüş bildirdi.

Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Gelişme Merkezi Başkanı Jeffery D. Sachs ve İngiltere Middelesex Üniversitesi Hukuk Dalı Profesörü William Schabas’ın imzasını taşıyan makalede, ABD hükümetinin son günlerde Çin karşıtı eylemlerini yoğunlaştırdığına işaret edildi.

Makalede, ABD hükümetinin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde soykırım yaptığı iddiasıyla ilgili olarak Washington’un iddiasını kanıtlayıcı herhangi bir delil sağlayamadığı, buradan iddianın bir yalan olduğunun anlaşılabileceği savunuldu.

Çin’in Xinjiang bölgesinde yürüttüğü terörle mücadelenin ABD’nin mücadele yöntemlerinden çok daha farklı olduğuna işaret edilen makalede, bu çabalar sayesinde 2017 yılından bu yana Xinjiang’da hiçbir terör saldırısının yaşanmadığı vurgulandı. Çin’in terörizme başarıyla darbe indirdiğine dikkat çekilen makalede, ancak Batılı medya kuruluşlarının Çin karşıtı yayınlarında bu konudan hiç bahsetmediği kaydedildi.

Makalede, 2010-2018 döneminde Xinjiang’da yaşayan Uygur nüfusun artış hızının diğer etnik grupların nüfus artış hızının üstünde bulunduğu bilgisi de verildi.

Öte yandan, Avrupalı siyasetçiler ile uzmanlar da yayımladıkları raporlarla Xinjiang’da sözde “soykırım” iddiasını olgularla çürüttü.

Norveç’te yer alan Frogn Belediyesi’nin eski başkanı Thore Vestby, Hollandalı ve Danimarkalı uzmanlarla birlikte hazırladığı ve “Xinjiang’da soykırım iddialarının ardındaki kötü niyet-The Newlines Enstitüsü ve The Raoul Wallenberg Merkezi’nin yalanlarına yanıt” başlıklı bir rapor yayımladı.

Thore Vestby’in İsveç Barış ve Gelecek Araştırmaları Vakfı (TFF) aracılığıyla yayımlanan raporu, kapsamlı ve gerçek verilere dayanarak Xinjiang’a dair mesnetsiz iddialar ortaya atan Amerikan kuruluşlarının gerçek yüzünü ve referans aldıkları kaynakları açıkladı.

Raporda, ABD’nin Xinjiang’da terörizmle ilgili durumu kasten görmezden geldiğine dikkat çekilerek, Xinjiang’daki terörle mücadele ve aşırı dincilikten arındırma çalışmalarının önemi ve gerekliliği vurgulandı. Raporda, ayrıca ABD’nin açtığı sözde teröre karşı savaşların da çok sayıda masum sivilin ölümüne yol açtığı bildirildi.

ABD’nin Xinjiang hakkındaki raporlarının tamamen Soğuk Savaş zihniyetine dayandığına işaret edilen rapor, The Newlines Enstitüsü ve The Raoul Wallenberg Merkezi’nin ABD hükümeti ile “yüzde yüz aynı tutuma” sahip olduğu belirtildi. ABD’nin Xinjiang’a ilişkin raporlarını hazırlayanların aşırı dinciliğin etkisinde kaldıkları, komünizme ve Çin’e düşmanca baktıkları ifade edilen raporda, dolayısıyla söz konusu raporların bağımsız olmadığının altı çizildi.

Yorumlar

yorum