“ABD sorumluluğu Çin’e yükleme peşinde”

20190805194907532_54576.jpg

Beyaz Saray Ticaret Politikası Danışmanı Peter Navarro, Çin’in ticaret alanında “Yedi Ölümcül Günah” olarak tabir ettiği uygulamalara son vermesi koşuluyla, Çin mallarına yönelik vergi tarifelerinin iptal edilebileceğini söyledi.

Navarro, Çin’le Eylül ayında ABD’de gerçekleştirilecek müzakereye hazırlandıklarını da ifade etti.

Navarro’nun iddiaları çürütüldü

Bir yandan müzakere hazırlığı yapan, diğer yandan muhatabına iftira atmayı sürdüren Amerikan yönetiminin mantığını anlamak gerçekten zor.

Navarro’nun “ölümcül günahlar” olarak sıraladığı fikri mülkiyet haklarının korunması, teknoloji transferi, devlet işletmelerine sübvansiyon, fentanil kullanımının kontrol altına alınması gibi konulardaki iddialarının tamamı asılsızdır.

Fikri mülkiyet hakları sorunu, Çin’de inovasyonla kalkınmanın motive edilmesinden doğan bir iç taleptir. Son yıllarda Çin’de fikri mülkiyet haklarının korunmasındaki başarılar uluslararası toplumca takdirle değerlendirilmektedır.

2019 yılının ilk yarısında yabancı vatandaş ve kuruluşların Çin’de yaptıkları buluş patenti başvuru sayısı 78 bini bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8,6 arttı, Çin’de yapılan ticari marka başvurularının sayısı ise 127 bini bularak yüzde 15,4 arttı. Tüm bunlar, dünyada inovasyona imza atanların, Çin’de fikri mülkiyet koruma çalışmalarına güvenle baktıklarını gösteriyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü tarafından kısa süre önce yayımlanan 2019 Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasına göre, Çin 2018 yılındaki 17. sıradan 14. sıraya yükseldi. Örgütün genel sekreteri Francis Gurry, “Çin küresel fikri mülkiyet hakları sisteminin öncülerinden biri haline geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Fentanilin maddesi kullanımının kontrol alına alınması sorununa bakıldığında, Çin’de şu an kontrol altına alına Fentanil madde çeşidi 25’e çıktı. Bu sayı Birleşmiş Milletler tarafından öngörülen 21 çeşitten daha fazladır.

1 Mayıs’tan itibaren Çin’de Fentanil maddeleri tamamen kontrol alına alındı. Çin’de Fentanil maddelerinin tamamı uyuşturucu olarak görülüyor. Bu ABD’nin kendi kontrol önleminden daha sıkıdır. Çin’deki bu gelişmeler, ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) dahil uluslararası toplum tarafından takdirle değerlendirildi.

ABD’de Fentanil maddelerinin çoğalması esas olarak yurt içinde reçeteli ağrı kesicilerin fazla kullanılmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda ülkedeki ilgili uyuşturucuyla mücadele çalışmaları yerine getirilmedi. Bu konuda sorumluluk tamamen ABD’nin kendisindedir.

Peter Navarro’nun iddia ettiği “yedi ölümcül günah”ın hiçbiri gerçek değildir.

Peter Navarro’nun bunları tekrar ortaya atmasının sebebi, ABD’nin Çin’den ithal edilen 300 milyar ABD Doları değerindeki ürünlere yüzde 10 oranında ek gümrük tarifesi uygulamayı planlamasıdır. ABD ekonomisine daha büyük zarar vereceği düşünülen bu karara ABD’de şiddetle karşı çıkıldı.

Ancak ABD’de bir azınlık sağır kalmaya ve Çin’i karalamaya devam ederek, gümrük tarifelerini artırmak için bahaneler arıyor ve ABD ekonomisine zarar veren eylemlerin sorumluluğundan kaçıyor.

Ticaret zorbalığı ABD’nin kendisine zarar veriyor. Bunun bedelini ödeyen nihayetinde Amerikalı tüketiciler ve şirketlerdir.

Goldman Sachs tarafından açıklanan son araştırmaya göre, Çin mallarına getirilen 200 milyar ABD Doları değerindeki gümrük tarifeleri, ABD’de enflasyonun yüzde 0,2 artmasına neden oldu. 300 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına gümrük tarifelerinin artırılması durumunda, ABD’de enflasyon yüzde 0,5 artacak.

Peter Navarro, birkaç gün önce ABD basınına verdiği bir röportajda, gümrük tarifelerinin sorumluluğunu kimin üstleneceğine dair bir soruyu cevaplarken, Amerikalı tüketicilerin bunun üstlenmeyeceğini söyledi. Ancak CNN muhabiri, Amerikan koltuk üreticisi Lazboy şirketinin verilerini aktardı. Muhabir, geçen tur gümrük tarifelerinin ardından Lazboy şirketinin 120 dolara satılan koltuk fiyatını 42 ABD doları artırmak zorunda kaldığını açıkladı.

Fox muhabirine göre de, ABD Ticaret Bakanlığı ilgili bir raporunda, tarifelerin ABD’de fiyat artışına neden olduğunu kabul etti. Ancak Peter Navarro Fox muhabirinin ısrarlı sorularından kaçmayı tercih etti.

ABD’nin Çin’den ithal edilen ürünler üzerindeki gümrük tarifelerini artırması, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin başlangıcıdır. İki taraf eğer anlaşmaya varabilirse, bu tarifelerin hepsi kaldırılmalıdır!

Amerikalı tarafı sorunu gerçekten çözmek istiyorsa, eşitlik ve karşılıklı saygıyı öğrenmeli ve Çin’in çekirdek çıkarlarının farkında olmalıdır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum