ABD nükleer denizaltı kazası hakkında neler saklamaya çalışıyor?

rBABC2GDy8mAXMjlAAAAAAAAAAA729.1080x613.770x438.jpg

Ren Jie, CRI Haber Merkezi

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kısa süre önce, Connecticut nükleer denizaltı kazasına ilişkin araştırma raporu yayınlandı. Rapora göre, denizaltı, bilinmeyen bir deniz dağına çarpmasından dolayı ciddi hasar gördü. Ancak çok geç yayınlanan bu raporda, olayın yaşandığı yer, denizaltının orada bulunma amacı, kazanın nükleer sızıntıya yol açıp açmadığı veya Güney Çin Denizi’ndeki ekolojiye zarar verip vermediği gibi kritik konular hakkında hiçbir bilgi yer almadı. ABD ordusu, neyin üstünü örtmeyi amaçlıyor?

ABD, Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ve istikrar ile uluslararası seyrüsefer güvenliğini muhafaza etmek için dünyayı yakından ilgilendiren şu iki soruya cevap vermeli:

1. Connecticut nükleer denizaltısının görevi neydi?

ABD, son yıllarda sözde Hint-Pasifik stratejisini hızlandırırken, seyrüsefer serbestisi bahanesiyle Güney Çin Denizi’nde yoğun askeri faaliyetlerde bulunuyor. İlgili istatistiklere göre, ABD ordusu, Temmuz sonu itibarıyla Çin’in deniz ve hava sahasında yaklaşık 2 bin defa yakın keşif yaptı. ABD’nin Güney Çin Denizi bölgesinde zıtlaşmalar yaratarak, Asya-Pasifik bölgesinde daha fazla askeri konuşlandırma yapmak için bahane aradığı çok bariz.

2. Connecticut nükleer denizaltı kazası nükleer sızıntıya neden oldu mu?

ABD Pasifik Filosu’nun kazadan sonra yaptığı açıklamada denizaltının nükleer güç sağlayan kısmının çarpışmadan etkilenmediğini ve olağan şekilde çalışmayı sürdürdüğünü belirtmesi kamuoyunun dikkatini çekti. Ancak garip olan kısım, ABD ordusunun kısa bir süre önce WC-135w nükleer keşif uçağını Güney Çin Denizi’ne göndererek keşfi yapması. South China Morning Post’ta yer alan bir habere göre, ABD bu keşfi denizaltı kazasının nükleer sızıntıya neden olup olmadığını araştırmak için yaptı.

Verilere göre, 1965 ila 1983 yılları arasında ABD’de toplam 233 büyük nükleer kaza meydana geldi. Çok kötü bir nükleer güvenlik siciline sahip ülke olarak, ABD’nin olayın meydana geldiği denizdeki ekolojik durumu açıklamak için daha fazla kanıt göstermesi gerekiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki 200’den fazla askeri biyoloji laboratuvarının gizliliği veya Afganistan’da sivillerin öldürülmesinin “terörle mücadele” bahanesiyle aklanması gibi nedenlerden dolayı ABD ordusunun imajı çok uzun zamandır “sorumsuzluk ve şeffaflık ile güvenirlikten yoksunluk” ifadeleriyle birlikte anılıyor.

Connecticut nükleer denizaltı kazası, uluslararası toplumun, başka ülkelerin tehdit olduğu yönünde algılar yaratan ABD’nin aslında Güney Çin Denizi’nin istikrarını bozan bir güç olduğunu anlamasını sağladı. ABD, Nükleer denizaltı kazasına yönelik şüpheleri gidermek için net bir açıklama yapmalı.

Yorumlar

yorum