ABD, kısıtlamaları kaldırınca vaka sayısı iki haftada yüzde 8 arttı

 

Amerika Birleşik Devletleri Covid-19 aşılamasında birçok ülkenin önünde yer almasına karşın ülkede son iki haftada rekor sayıda vaka artışı yaşanıyor. Birçok eyaletin kısıtlamaları gevşetmesinin ardından vakalar da artışlar başladı. New York Times’a göre, 16 Nisan itibarıyla ABD’de, 14 gün öncesine göre yüzde 8 artışla günde ortalama 70 bin 117 vaka görüldü, hastaneye yatış oranı ise yüzde 9 arttı.

CNN’in John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine dayanarak yaptığı habere göre, en az 21 eyalette günlük pozitif koronavirüs vakalarında en az yüzde 10’luk bir artış sözkonusu. ClickOnDetroit’te yer alan bir başka haberde de geçtiğimiz cuma günü Michigan eyaletinin 8 bin 955 yeni Covid-19 vakasına şahit olduğu bilgisi verildi. Bu salgının başlangıcından bu yana eyaletteki en yüksek ikinci tek günlük vaka artışı olarak kayıtlara geçti. Michigan, 16 bin 771 ölümle birlikte 779 bin 777 onaylanmış Covid-19 vakasıyla ABD’de en çok hastalık görülen eyalet oldu. Michigan Valisi Gretchen Whitmer, Mart 2020’de ülkenin en güçlü Covid-19 kısıtlamalarını yürürlüğe sokmuştu ancak aynı vali, vaka artışlarının olduğu bugünlerde aynı önlemleri uygulamayı tercih etmiyor.

Maryland’de de koronavirüs enfeksiyonları ve hastaneye yatışlar da artıyor. Baltimore Sun haberinde, “eyalet çapındaki artı,ş ocak ortasından daha az olsa da Baltimore City artık Covid etkin noktası olarak ortaya çıkıyor” yorumunu yaptı. Batı kıyısında ise Washington Valisi Jay Inslee, eyaletin potansiyel dördüncü bir koronavirüs dalgası yaşanabileceği uyarısı yaptı. Çünkü şubat ayında 700 olan vaka sayısı, şu anda 1000 sınırına ulaştı. Yetkililer, üç bölgede kapalı mekanda yemek yeme, perakende satış ve spor salonu kapasitesini yüzde 50’den 25’e düşürmeye karar verdi.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD’de diğer tüm ülkelerden daha fazla Covid-19 vakası ve ölümü oldu. Ülkede bugüne kadar 31 milyon 575 bin 640 kişi hastalandı ve ölüm sayısı 566 bin 224 oldu. Öte yandan ABD, 202 milyon 282 bin doz koronavirüs aşısı uyguladı. Ülkede ikinci doz aşı olanların sayısı ise 72 milyonu geçti, bu rakam ülke nüfusunun yüzde 22’sini oluşturuyor.

Yorumlar

yorum