ABD donanması Güney Çin denizini korumaya neden meraklı?

bdde282931384582a645b391732ee736_18.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang mayıs ayında yaptığı açıklamada, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği bölgeye yaklaşmasına tepki göstererek Washington yönetimini “bu tür provokatif eylemlere son vermeye” çağırmıştı. Ardından Güney Çin Denizinde artış gösteren ABD eylemleri bölgede tansiyonu yükseltti. Global Times gazetesinden Shi Tian son gelişmeleri değerlendirdi. 

Güney Çin Denizinde son durum nasıl? Pazartesi günü Güney Çin Denizi’ndeki Çin-Filipinler İkili İstişare Mekanizması (BCM) önemli ilerlemeler kaydetti. Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sahil Güvenlik gemisi, Çin’in karasularına girerek yine bir ihlal gerçekleştirdi.

Perşembe günü, ABD hükümetinin desteklediği Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi, ABD Sahil Güvenlik birimlerinin Güney Çin Denizinde yürüttüğü misyonlara dair görüntüler yayımladı. Çin Sahil Güvenlik devriye gemisi Haijing 2901’in ABD gemisi Stratton’u gözetlediği görüntülere yansıdı.

Bir yandan, Asya ülkeleri gerilimleri azaltmak ve sorunları çözmek için pratik adımlar atan ABD, öte yandan kaosa neden oluyor. ABD, Güney Çin Denizi meselesinin ciddiyetini anlamalıdır.

ABD savaş gemileri, Çin’in karasularına sürekli tacizde bulunuyor. Füze taşıyıcı gemilerin yanı sıra uçak gemilerinin Güney Çin Denizinde görülmesi gerginliği artırıyor.

ULUSLARARASI KANUNLARA AYKIRI

ABD’nin ulusal çıkarlarını korumak için bu gemilerin başka bir ülkeye binlerce mil seyahat etmeleri zorunluluğu veya aciliyeti var mı? Çin savaş gemileri ABD kıyılarına yelken açarsa ABD nasıl tepki verecek? Belki de Amerikan Donanması görev tanımı arasına Amerikan hegemonyasını koruma ibaresini eklemeli. Davranışları yalnızca Çin’in deniz egemenliğini ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda uluslararası deniz düzeni ve bölgesel barış ve istikrar üzerinde olumsuz etkide bulunuyor.

Bloomberg’in haberine göre, ABD Sahil Güvenlik Pasifik Bölgesi Komutanı Amiral Linda Fagan, “Güney Çin Denizi’nde ve başka tartışmalı sularda ortak ülkelerin egemenliğini güçlendirmeye yardımcı olacağız.” dedi.

“SEYRÜSEFER SERBESTİSİ” BAHANESİ

ABD’nin “seyrüsefer serbestisi” kisvesi altında uzun vadeli yargı yetkisini terk etmeyeceği anlaşılıyor. Washington’un jeopolitik oyununda, kendi halkını koruması gereken Sahil Güvenlik hegemonya için bir araç haline geliyor. Bu sular Çin’in doğasında olan topraklardır. ABD, Çin’in kırmızı çizgisine dokunmaya ve Çin’in iç işlerine müdahale ederse, sonuçlara hazırlıklı olmalıdır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum