ABD Büyükelçiliği yetkilisi, Çin Dışişleri’ne çağrıldı

482ed3e0-fdb1-11e7-b2f7-03450b80c791_1280x720_211042.jpeg

ABD Senatosu’nun Hong Kong ile alakalı yasa tasarısını onaylaması üzerine ABD Beijing Büyükelçiliği Maslahatgüzarı William Klein, Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Klein’e, Çin’in, ABD Senatosu’nun “İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” tasarısını onaylamasına şiddetle karşı çıkılması ve bu konuda ciddi girişimlerde bulunulması talebini iletti.

Ma şu ifadeleri kullandı:

“ABD tarafını, söz konusu tasarının yasalaşmasını engellemek için derhal etkili önlemler alma ve Hong Kong işleri ile Çin’in diğer içişlerine karışmayı bırakma konusunda sert şekilde uyarıyoruz. Aksi takdirde Çin karşı önlemler alacak ve ABD tarafı da sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaktır.”

Ma, ABD Senatosu’nun söz konusu hamlesinin Hong Kong’un işlerine ve Çin’in içişlerine bariz müdahalesi olduğunu ve uluslararası hukuk ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal anlamına geldiğini vurguladı.

“Hong Kong, Çin’in bir parçasıdır ve Hong Kong işleri Çin’in içişleridir. Herhangi bir yabancı hükümetin ya da gücün müdahalesine izin verilmez.” diyen Ma, Çin hükümetinin ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma menfaatlerini koruma kararlılığından şaşmayacağını, “bir ülke, iki sistem” ilkesini uygulamayı sürdürerek herhangi bir dış kuvvetin Hong Kong işlerine karışmasına karşı çıkacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’yi, Hong Kong’un refahı ve istikrarını bozma ya da Çin’in gelişmesini başarısızlığa mahkûm etme amaçlı herhangi bir girişiminin nihayetinde kendisine zarar vereceği konusunda ikaz ettiklerini dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum