19. Ulusal Kongre delegeleri basın mensuplarıyla buluştu

20171020205515067_28177.jpg

ÇKP 19. Ulusal Kongresi kapsamında düzenlenen bir etkinlikte, aralarında Çin Uluslararası Radyosu Batı Asya ve Afrika Yayın Merkezi Başkanı Xia Yongmin’in de bulunduğu 5 delege, toplantıda kültürel inovasyon konusunda yerli ve yabancı muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Gbtimes Türkiye muhabiri Kamil Erdoğdu, Xia Yongmin’e şu soruyu yöneltti:

“Kuşak ve Yol inisiyatifi, uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdı. Türkiye, Kuşak ve Yol işbirliğinin önemli bir katılımcısı. Kültür değişimi, iki ülke arasındaki işbirliğinde önemli rol oynamakta. Siz, kültürel iletişimin uluslararası işbirliği ve değişimindeki rolünü değerlendirebilir misiniz?”

Xia Yongmin bu soruyu yanıtlarken, kendisinin uzun süredir Çin-Türkiye iletişiminde aktif rol oynadığına işaret ederek kültürün halklararası bir köprü olduğu gibi, dış tanıtım için etkili bir araç olduğunu vurguladı.

Kültürün, özellikle geleneksel kültürün, bir milletin kökü ve o milleti diğer milletlerden ayırabilen en önemli unsur olduğuna dikkat çeken Xia, kültürün özünün etkili şekilde aktarılması ve tanıtılmasının büyük önem arz ettiğini belirtti.

Xia, kültür özü etkili aktarıldığı takdirde, bir milletin siyasi rejimi, ahlaki değerleri ve seçtiği gelişme yolunun, diğer milletler tarafından net ve etkin şekilde kavranabileceğini söyledi.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum