Spermler uzay ortamına dayanıklı: Kadınlar Mars’ta koloni kurabilir

1561809470281-fgvncgfb.jpg

Bilim insanları düşük yer çekimli ortamların donmuş spermlerin canlılığına zarar vermeyeceğini düşünüyor. Bu, gelecekte Mars’ta kurulacak insan kolonileri için Dünya’dan sperm gönderilebileceği anlamına geliyor.

Indepent Türkçe’de yer alan habere göre, türünün ilk örneği olan çalışmada Dünya atmosferinin sınırında yer çekimsiz ortama maruz kalan sperm örneklerinin yeryüzü koşullarında saklanan sperm örnekleri kadar canlı olduğu ortaya çıktı.

Düşük yer çekiminin etkileri üzerine bilimsel çalışma boşluğunu kapatmak için örnekler bir uçağa yerleştirildi ve uzayın etkilerini canlandırmak için uçak her seferinde 8 saniyelik serbest düşüşler gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, henüz kesin konuşmak için erken olsa da bu bulguların ‘‘Erkek eşey hücrelerini güvenle uzaya gönderip dünya dışında bir insan sperm bankası kurma ihtimalini düşünmeyi’’ mümkün kıldığını söylüyor.

Önceki araştırmalar düşük yer çekimi ortamında bulunmanın insan hücresinin yapı ve işlevini bozabileceğini göstermişti.

Gelecek yıllarda uzay görevleri ve uçuşları artarsa insanın uzaya uzun süre maruz kalmasının etkilerini araştırmak önemli hale gelecek ve büyük ihtimalle dünya dışında üreme olanaklarını değerlendirmek gerekecek.

Deney, kısa süreli düşük yer çekimi etkisi sağlayan küçük bir akrobasi eğitim uçağı kullanılarak gerçekleşti.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Mars üzerinde yürüyen ilk kişinin yüksek olasılıkla bir kadın olacağını ve gezegende 2033’e kadar bir koloni kurmayı hedeflediklerini söylemişti.

Araştırmacılar daha fazla sperm örneğini yer çekimsiz ortama daha uzun sürelerde maruz bırakmak ve bu ilk araştırmanın sonuçlarını doğrulamak istiyor.

Sheffield Üniversitesi’nden doğurganlık uzmanı Profesör Allan Pacey araştırmayı şöyle yorumladı: Bunun gerçekten ilginç bir fikir olduğunu düşünüyorum. Mars’a giden kadın astronotların spermleri yanlarında götürmelerine ve böylece bu yeni dünyayı kolonileştirmelerine imkan tanıyor. Daha önce hiçbir erkeğin adım atmadığı bir yere gidecekler ve spermler taşınabildiği sürece hiç bir erkeğin gitmesine de gerek olmayacak.

Öte yandan Pacet, araştırmanın yer çekimsizliği ne ölçüde taklit edebildiği konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Buna göre söz konusu araştırma Mars’a sperm götürülebileceğini kanıtlamak için yetersiz kalabilir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum