Öğrencilerden ’Güneş enerjisi ile otomatik sera sulama’ projesi

ogrencilerden-gunes-enerjisi-ile-otomatik-sera-sulama-projesi_b37cd7d.jpg

Kütahya’nın Simav’da İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı etkinlikleri kapsamında otomatik sera sulama sistemi geliştirdi.

İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu Bilgisayar öğretmeni Bilal Sarıkaya ve proje öğrencileri Selahattin Alp Baykara, Süleyman Kınay, Yusuf Demir, Elif Beyza Küden, Zeynep Çatal ile birlikte, güneş enerjisi ile çalışan otomatik sera sulama sistemi projesini gerçekleştirdiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi tarafından açılışı yapılan bilim fuarında, Simav yaren ekibi bir gösteri yaptı.

Bilgisayar öğretmeni Bilal Sarıkaya, güneş paneli ile güneş enerjisinin, elektrik enerjisine dönüştürülüp depolanarak, toprak nem sensörünün okuduğu değere göre sera sulama motorunun çalıştığını belirtti. Sarıkaya, “Bu proje ile öğrenciler günümüz teknolojisi olan sanayi 4.0 donanımlarını birleştirip yazılımlarıyla, gelişmiş ülkelerdeki öğrencilerle aynı imkanlara sahip oldular. Termal kent Simav’ın Eynal Kaplıcalarındaki seralarda kullanılabilecek olan, güneş enerjisi ile çalışan otomatik sera sulama projesi ile ekonomiye önemli bir katkı sağlanabilir ” dedi.

Simav İ.E. İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Arif Pala, okullarında ilk defa düzenlenen Tübitak 4006 Bilim Fuarında 22 projenin hazırlanarak beğeniye sunulduğunu belirtti.

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi “ Güneş enerjisi ile otomatik sera sulama projesinde emeği bulunan idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. (MEİ-EFE)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum