Araştırma: Geçmişte yaşayan bazı timsah türleri vejetaryendi

1561808515098-hgfgvgcgf.jpg

200 milyon yıl önce yaşamış ve uzun süre önce nesli tükenmiş bazı timsah türlerinin vejetaryen olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

İncelenen diş fosilleri, timsah takımının geçmişte yaşamış üç veya altı türünde bitki çiğnemek için özelleşmiş dişlerin evrimleştiğini ortaya çıkardı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre nesli tükenmiş timsahların ne yediklerini anlamak isteyen araştırmacılar, fosilleri bugün yaşayan timsahların diş yapıları ve boyutlarıyla karşılaştırdı.

Çalışmanın yazarı, Utah Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Keegan Melstromaraştırmasında 16 Crocodyliformes türüne ait 146 dişi analiz etti.

“Keşfettiğimiz en ilginç şey, nesli tükenmiş Crocodyliformes türlerinin ne kadar çok bitkiyle beslendiğini görmek oldu,” diyen Melstrom “Etçiller basit dişlere sahipken, otçullar daha karmaşık diş yapısına sahip,” açıklamasını yaptı.

Günümüzde yaşayan tüm timsahlar görece benzer bir vücut yapısına ve et koparmaya uygun basit, konik şeklinde dişlere sahip. Ancak diş fosillerinin etoburlara ait olmadığı açıkça gözüküyor ve günümüz timsahlarında görülmeyen özel yapılar fark ediliyor.

Hakemli bilim dergisi Current Biology’de yayımlanan çalışmaya göre otçulluğun her türde ayrı şekilde evrimleşmesi, bunun çok başarılı bir adaptasyon olduğu anlamına geliyor

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum