Yorum: “Brexit” gerçek olurken zor günler mi geliyor?

20200201192155321_65509.jpg

Üç buçuk yıl süren uzun bir maratonun ardından İngiltere, 31 Ocak günü yerel saatle 23.00 itibarıyla Avrupa Birliği’nden resmen ayrıldı.

İngiltere Başbakanı Johnson, “yeni bir dönem başlatacağını” açıklasa da, İngiltere-Avrupa ilişkileri ve jeopolitik değişimler çerçevesinde ortaya çıkan tablo, içerdiği çok sayıda belirsizlikle birlikte endişe vermeyi sürdürüyor.

BBC, İngiltere’nin Avrupa Birliği tarihindeki birlikten ayrılan ilk üye olmasını, Soğuk Savaş sonrasında Avrupa’daki en önemli jeopolitik değişim olarak değerlendirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de İngiltere’nin AB’den ayrılmasının “Almanya’da ve AB’de derin yara bıraktığını” söyledi.

İngiltere’nin vedasının, AB içinde bir domino etkisi yaratacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Bir sonraki taşın ne zaman devrileceğinin bilinmemesi de kaygıları artırıyor. Bu noktada, AB içindeki farklılıkların nasıl çözüleceği ve Avrupa’nın entegrasyonu sürecinin nasıl hızlandırılacağı kritik bir nokta hâline geliyor.

Brexit, AB’yi tüm tarafların çıkarlarını yeniden düzenlemeye itecek. Gelecek dönemde, İngiltere ile Avrupa arasındaki ticaretin maliyeti kaçınılmaz olarak artacak. Londra’nın statüsünün zayıflamasıyla Paris ve Frankfurt gibi şehirler ekonomik etkilerini güçlendirme fırsatıyla karşılaşacak.

Brexit, ayrıca AB içinde her yıl yaklaşık 10 milyar avroluk bir fon açığı doğuracak. Bu durumda, kalan 27 üye için gelirlerini nasıl artıracakları ve harcamalarını nasıl azaltacakları şüphesiz dikkate değer bir konu olarak ortaya çıkıyor.

Brexit, İngiliz toplumunun canlılığına büyük bir zarar vermenin yanı sıra, kamuoyunda da büyük bir çatlağa yol açtı. Brexit, İskoçya’nın da benzer bir şekilde Birleşik Krallık’tan ayrılmasının fitilini ateşlemesi ihtimaliyle de apaçık bir siyasi risk doğurmuş oldu.

Dış ilişkiler açısından ise İngiltere ve Avrupa arasındaki ilişkilerin nasıl yeniden şekillendirileceği her iki taraf için de önemli bir sınav niteliğinde. Daha da önemlisi, bir zamanların “güneş batmayan imparatorluğu” olarak İngiltere, yeni koordinatlar altında kendisine yeni bir konum bulmalı.

Bakalım, kendi düzenini baştan kurmaya hazırlanan İngiltere, “yeni bir doğum süreci” başlatabilecek mi? Brexit’in dünya üzerindeki ne gibi uzun vadeli etkileri olacak? Bu soruların cevabını yalnızca gelecek nesiller verebilir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum