Vatikan’dan LGBT’lileri kızdıracak kitapçık

107324444_551ec4e4-0d75-4a98-bab2-d67c9deebd81.jpg

Vatikan, modern cinsiyet teorisini kınadığı “Onu Erkek ve Kadın Olarak Yarattı” başlıklı bir kitapçıkta bireylerin kendi cinsiyetini belirleyebileceğini savunan yaklaşımı eleştirdi.

Kitapçıkta “Cinsiyet teorisi, kişinin cinsiyetini kendi biyolojik cinsiyetine göre değil, öznel düşünce yapısına göre seçebileceği bir kavram olarak görülüyor. Bu teoriler çoğunlukla, duygular ve istekler alemindeki kafası karışık bir özgürlük kavramının ötesine geçmiyor” ifadelerine yer verildi.

Vatikan Katolik Eğitimi Topluluğu’nun yazdığı metnin, Katolik okullarında cinsiyet konusunun nasıl ele alınacağına dair bir rehber niteliğinde olduğu aktarıldı.

LGBTi gruplar ise, ‘Onur Ayı’ kutlanırken ortaya atılan bu ifadelere tepkili gösterdi.

“LGBT bireyler kiliseden daha da yabancılaşacak”

Dünyanın dört bir yanında her yıl olduğu gibi “Onur Ayı”nı kutlayan LGBTi bireyler, cinsiyetin erkek ve kadın ayrımından çok daha karmaşık ve geçişken olduğuna dair farkındalığın artırılması çağrısında bulundu.

Reuters’ın haberine göre ise Katolik LGBTi bireyler ve Kilise arasında bağ kurmayı amaçlayan Yeni Yollar Bakanlığı’nın lideri Francis DeBernardo, kitapçığın LGBTileri yanlış temsil ettiği gibi, onlara karşı şiddeti de özendirebileceği uyarısını yaptı.

“Metindeki yanlış bilgiler ailelerin çocuklarını reddetmelerine ve LGBT bireylerin kiliseden daha da yabancılaşmasına neden olabilir” diyen Bernardo, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatikan’ın iddia ettiği gibi insanlar kendi cinsiyetlerini seçmezler, onları yaşadığı tecrübeler aracılığıyla keşfederler. Kilise de, Tanrı’nın onları ne kadar harika bir şekilde yarattığını keşfedecekleri bu sürece saygı duymalı.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum