Selanik Belediye Başkanı Boutaris’e darp

selanik-belediye-baskani-boutarise-darp_0ca45c0.jpg

Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris, sözde “19 Mayıs Pontuslu Rum Soykırım’ını Anma Günü” gösterilerinde, bir grubun saldırısına uğradı. Yunanistan polisi, olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı.

Yunanistan’ın Selanik kentinde sözde soykırım gösterileri sırasında arbede yaşandı. Atatürk ve Türkler ile ilgili olumlu ifadeleri ile tanınan 76 yaşındaki Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris, gösterinin düzenlenmesine tepki gösteren aşırı sağcı Yunan bir grup tarafından saldırıya uğradı. Dün yaşanan olayda hafif şekilde yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan Selanik Belediye Başkanı, tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi. Olaya ilişkin açıklama yapan Boutaris , “Alçakça bir saldırıydı ve saldırganlar halktan değildi. Bunlar faşist” dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, saldırının raikal sağcı “haydurların” işi olduğunu söyledi.

Boutaris 2 yıl önce Atatürk’ün doğduğu evin önündeki yolun Mustafa Kemal Atatürk ismini verilmesini önerisinde bulunmuştu.Türk-Yunan dostluğuna da çok önem veren ve “Türkler kardeşim” gibi ifadeleriyle tanınan Boutaris, Fanatik Yunanlılar tarafından eleştirilmişti.

4 kişiye gözaltı

Yunan polisi, Selanik Belediye Başkanı Boutaris’a saldıran 4 kişiyi gözaltına aldı. Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Toskas ise olayın faillerinin tutuklanacağını vaat etmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum