Norveçliler varlık fonundan paralarını çekmek istiyor

images-6-8.jpg

Her zaman varlık fonunun halka ait olduğunu vurgulayan Norveç hükümeti, son zamanlarda bu konuya biraz açıklık getirmesi gereken bir durum ile karşılaştı. Zira Norveç halkı 1,1 trilyon dolara ulaşan varlık fonundan paralarını çekmek istediklerini söylüyor.

Geçen ay 1,1 trilyon dolar ile rekor kıran fondan, Norveçliler paylarını geri çekip çekemeyeceklerini konusunda endişeliler. Hisselerini talep edenlerden bazıları ne kadar pay elde edeceklerini merak ederken, bazıları ise bir şişe soda alacak kadar para verseniz yeter diyerek konuyu ciddiye almadıklarını belli ediyor.

Norveç nüfusunun 5,3 milyon civarında olduğu göz önüne alındığında, fondan kişi başına 200 bin dolardan fazla pay düşüyor.

Oslo’da fonu yöneten Norges Bank Yatırım Yönetimi sözcüsü Marthe Skaar, “İnsanların dâhil olması ve bu fonun herkese ait olduğunun farkında olması güzel” dedi.

Skaar ayrıca, bazı Norveçlilerin para çekemeyeceklerini öğrendikten sonra hayal kırılığı yaşayacağını belirterek, bu durumun fonun gelecek nesillere fayda sağlaması gerektiğini açıklamak için iyi bir fırsat yarattığımı söyledi. Bu tür taleplerin yeni bir şey olmadığını da vurgulayan sözcü Skaar, değerlemede bir “yükseliş” olmuş olmasına rağmen fonun kesin bir çetelesinin tutulmadığını belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum