Macron: BREXIT, Fransa’yla ilişkileri engellemeyecek

skynews-emmanuel-macron-theresa-may_4208607.jpg

İngiltere’yi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BREXIT’in İngiltere ile Fransa arasındaki üst düzeyli işbirliğini engellemeyeceğini söyledi.

Macron önceki gün İngiltere Başbakanı Theresa May ile askeri işbirliği, eğitim, bilim, inovasyon ve göçmen sorunu gibi konuları ele aldı ve kısmen anlaşmaya vardı.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Macron, İngiltere halkının AB’den ayrılma kararına saygıyla karşıladığını, ancak üzüntü duyduğunu belirtti.

Fransa’nın neden finans sektörünün BREXIT sonrası İngiltere ile AB arasındaki ticaret anlaşması kapsamına dahil edilmemesinde ısrar ettiği sorusunu yanıtlayan Macron, İngiltere’nin finansal hizmetler sektörünün fark gözetmeden Avrupa piyasasına erişebileceğini, ancak bunun AB’nin yönetimini tanıması ve ilgili bütçeye katkı yapması şartıyla olacağını kaydetti.

May, Mali’deki Fransız askerlere destek için 3 helikopter göndereceklerini, sınır güvenliği için ekstra olarak 44.5 milyon pound bütçe ayrılacağını açıkladı.

Macron ise Estonya’da bulunan, İngiltere’nin öncülüğündeki NATO gücüne asker göndereceklerini duyurdu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum