Euro Bölgesi’nde şirket kredilerinde düşüş

images-1.jpg

Avrupa Merkez Bankası, bu yılın mart ayına ilişkin şirket ve tüketici kredileri aylık artış oranlarını yayınladı. Buna göre mart ayında şirket kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 büyüdü. Şubat ayında ise krediler yüzde 3,8 artmıştı.

Tüketici kredileri 2018’in aynı dönemine göre yüzde 3,2 artarken, martta geniş para arzı M3 beklenmedik şekilde yıllık bazda yüzde 4,5 büyüyerek analist beklentileri olan yüzde 4,2’in üstünde kaldı.

Bu yıl belirsizliklerin tırmanmasıyla birlikte, mart ayındaki şirketlere verilen kredilerde gerileme bankaların kredi musluklarını Euro Bölgesi’nde ekonomik yavaşlamanın ortasında sıkmaya başlamaya başladığı şeklinde değerlendirildi. Ayrıca kredi piyasasındaki yavaşlamanın, ECB’nin temkinli duruşunu güçlendireceği yorumları yapıldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2015 Mart ayından itibaren Euro Bölgesi’nde ekonominin yeniden dengelenmesi ve deflasyonist baskılarla mücadele edilmesi amacıyla uyguladığı 2,6 trilyon euro seviyesindeki tahvil alım programını geçen yılın sonunda sonlandırmıştı.

ECB Yönetim Konseyi 10 Nisan’da politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0’da bırakırken, mevduat faizini yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit tutmuştu. ECB, hedefli uzun vadeli yeniden finansman operasyonu (TLTRO) ile bankaları özel sektöre kredi vermeye teşvik ederek Euro Bölgesi’ndeki büyümeyi canlandırmayı amaçlıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum