Euro Bölgesi Ekonomi İklimi’nde düşüş devam ediyor

350695.jpg

Ifo Euro Bölgesi Ekonomi İklimi Endeksi’ndeki düşüş, yılın dördüncü çeyreğinde de devam etti.

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Euro Bölgesi’nin yılın dördüncü çeyrek ekonomik görünümüne ilişkin gerçekleştirdiği Ifo Euro Bölgesi Ekonomi İklimi anketinin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde eksi 6,7 puan olan Ifo Euro Bölgesi Ekonomi İklimi Endeksi, dördüncü çeyrekte 9,6 puan düşerek eksi 16,3 puana geriledi.

Endeks, 2014’ten itibaren bu yılın ilk çeyreğinde ilk defa sıfırın altına indi. Sıfırın altında kalmaya devam eden endeks, yılın son çeyreğinde, 2013’ün ilkbaharından beri en düşük seviyesine geriledi. Uzmanların mevcut durum değerlendirmeleri, 7’nci kez art arda düştü.

“Euro Bölgesi’ndeki gerileme devam ediyor”

Ifo Başkanı Prof. Dr. Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Euro Bölgesi’ndeki gerilemenin devam ettiğini belirterek, “Ekonomik iklim göstergesi, Almanya, İspanya, Avusturya ve Finlandiya’da düşmeye devam ediyor. Dünya Ekonomik Anketi uzmanlarının mevcut durum değerlendirmeleri ve beklentileri dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre kötüleşti. Fransa ve Belçika’da büyük bir değişim görülmezken, İtalya’da iyimserliğin arttığı görüldü.” ifadelerini kullandı.

Ekonomistlerin özellikle ihracat ve ithalat beklentilerini düşürdüklerini ve yatırımlarda bozulma beklediklerini aktaran Fuest, bu yıl Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentisinin yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e ve 2024 için orta dönem enflasyon beklentisinin de yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e revize edildiğini bildirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum