Draghi: AMB’nin enflasyon için daha fazlasını yapma imkanı var

104554397-GettyImages-459928714-mario-draghi.jpg

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB’nin enflasyonu desteklemek için ihtiyaç duyulursa daha fazlasını yapabileceğini söyledi ve Euro Bölgesi hükümetlerine bu çabayı mali harcamalarla destekleme çağrısını yineledi.

Draghi, Financial Times’a verdiği mülakatta, “Faizden varlık alımlarına, ileriye dönük yönlendirme için tüm araçlar ayarlanmaya hazır durumda,” dedi ve AMB’nin fiyat istikrar hedefini izleme konusunda “simetrik” olduğunu da kaydetti.

Görev süresinin sonuna yaklaşan Draghi, daha fazla kamu harcamasının merkez bankasının misyonuna “büyük bir yardımda bulunabileceği” yolundaki görüşünü tekrarladı. Draghi ayrıca, mevcut gevşek teşviğin eğer maliye politikasından destek gelmezse uzun bir süre devam etmek durumunda kalacağını ve hükümetler kesenin ağzını açmasa etkisinin daha az olacağını ifade etti.

Draghi’nin bu yorumları muhtemelen, geleneksel olarak hükümet bütçelerinin gevşetilmesinin konuşulmasını reddeden Almanya gibi ülkeleri tedirgin edecek. AMB’nin son politika toplantısı, Draghi’nin parasal genişlemeyi tekrar uygulamaya koyma planından dolayı hayalkırıklığına uğrayan yetkililerin başkaldırısına yol açtı. Almanya, Fransa ve Hollanda’nın aralarında bulunduğu merkez bankası guvernörleri bu tedbire muhalif kaldılar.

AMB İcra Kurulu’nun Alman üyesi Sabine Lautenschlaeger geçen hafta, görev süresinin bitmesine iki yıldan fazla bir süre kala beklenmedik bir şekilde istifa etti. Lautenschlaeger, toplantı öncesi tahvil alım programının yenilenmesine karşı olduğunu açıklamıştı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum