Belçika’dan İsrail’e kınama

BELGAIMAGE-78456771.jpg

Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, 59 Filistinlinin öldürüldüğü protestolara ilişkin açıklamasında İsrail’i kınadı.

Gazze sınırında 59 Filistinlinin öldüğü şiddet olaylarına Belçikalı siyasiler sessiz kalmadı. İsrail askerlerinin uyguladığı şiddete ilk tepki Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo’dan geldi. Şiddet olayları ile ilgili Belçika kanalına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı De Croo, “Bu aşırı bir şiddettir. Sadece kınıyoruz ve ortamın normale dönmesi için herkesi sakinleşmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Filistinlilere ve İsraillilere seslenerek, “Her ne pahasına olursa olsun orantısız bir şiddetten kaçınılmalı ve barışı sağlayacak diyalogu mümkün olduğu kadar en kısa zamanda yenilemek gerekir” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından tepki gösteren siyasetçilerden Flaman Hükümeti Başkanı Geert Bourgeois ise yaşanan olaya “Kan gölü” benzetmesi yaparak, “Gazze ile İsrail sınırında yaşanan olaylar sağduyulu insanları şok etmiştir” açıklamasında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum